PORADNIK: Jak poprawnie zainstalować pamięć Intel Optane?

PORADNIK: Jak poprawnie zainstalować pamięć Intel Optane?

Ostatnimi czasy w sieci pojawia się mnóstwo materiałów dotyczących Intel Optane. Głównie są to testy wykazujące, że ta pamięć rzeczywiście działa. Natomiast spotkałem się z wieloma zapytaniami dotyczącymi jej instalacji i konfiguracji. Tak oto powstał ten poradnik, w którym przekonacie się, że jest to tak naprawdę banalne do zrobienia.

Optane jest typowym dyskiem M.2, który montowany jest w tej zatoce. Pamiętajcie jednak, że współpracuje on tylko z płytami głównymi z chipsetem Intel 200 lub nowszym, a także trzeba posiadać procesor siódmej lub nowszej generacji. Producent zawsze podaje kompatybilność z tymi pamięciami, więc pomylić się jest naprawdę ciężko. Także należy pamiętać o tym, że system musi być zainstalowany w trybie UEFI, inaczej konfiguracja Optane nie będzie możliwa.

PORADNIK: Jak poprawnie zainstalować pamięć Intel Optane?

Na początku znajdźcie więc gniazdo M.2 na płycie.

PORADNIK: Jak poprawnie zainstalować pamięć Intel Optane?

Następnie włóżcie tam Optane dokładnie tak, jakbyście instalowali dysk M.2. I to tyle z kwestii sprzętowych – nic nadzwyczajnego tutaj nie ma. Następny krok to pobranie sterowników ze strony producenta – znajdziecie je pod tym linkiem.

Po ich ściągnięciu przechodzicie do instalacji. Sprowadza się ona do przeklikiwania dalej oraz akceptacji regulaminu więc tutaj także nie ma nic skomplikowanego.

PORADNIK: Jak poprawnie zainstalować pamięć Intel Optane?

Na sam koniec zostaniecie poproszeni o zrestartowanie komputera. Zróbcie to od razu, bowiem sterowniki same skonfigurują wymagane ustawienia oraz komputer uruchomi się jeszcze raz ponownie sam.

Po tym uruchomcie program Pamięć Intel Optane. W niej wybierzcie dysk, z którym Optane ma współpracować (może on także przyspieszyć dysk, na którym nie ma systemu a są gry, aplikacje i dane) oraz czy pamięć ma zostać wyczyszczona – jeśli używaliście pamięci jako dysku, to polecam skopiować wszystko i wtedy wyczyścić pamięć.

Potem przechodzicie do instalacji i na koniec otrzymacie komunikat o włączeniu pamięci. Czeka Was teraz kolejny restart komputera, podczas którego zostanie dokonana optymalizacja Optane. Po tym procesie uruchomi Wam się system i otworzy komunikat o udanym włączeniu Optane. Jeśli klikniecie przycisk, który tam jest, to zostaniecie przeniesieni do zakładki statystyka.

I to tyle – pamięć Intel Optane została zainstalowana, skonfigurowana i przyspiesza Wasz dysk.

Jak to wyglądało u mnie?

W testach zainstalowałem system na dysku WD 1600AAJS. Jest to dosyć wiekowy dysk, zresztą możecie to zobaczyć w testach, jak niskie wyniki on uzyskuje. Następnie porównajcie je z wynikami po skonfigurowaniu Intel Optane.

Różnice w wynikach są potężne. Także widać różnice nawet przy uruchamianiu systemu, czy jego działaniu – wszystko odbywa się znacznie szybciej, bez tego irytującego czekania aż aplikacja się załaduje.

Jak sami widzicie przy dyskach HDD warto zainwestować i odpowiednio skonfigurować, co jak sami widzicie jest bardzo łatwe. Uzyskacie dzięki temu znacznie przyspieszenie i sam komfort użytkowania komputera znacząco się zwiększy.

Partnerem poradnika jest firma Gigabyte