Reklama
aplikuj.pl

PORADNIK: Montaż i rodzaje uchwytów do monitorów

Uchwyty do monitorów to trochę niszowy temat. Wiele osób nie ma pojęcia po co to jest potrzebne, co to daje i jak tego używać. W tym poradniku postaram Wam się to wyjaśnić i wskazać, jaki uchwyt do jakich zastosowań powinniście wybrać.

Po co Wam uchwyt?

Większość monitorów ma dołączoną nóżkę, której później używacie w celu postawienia monitora. Umożliwia ona najczęściej regulację pochylenia oraz czasami wysokości. Pozwala to na dopasowanie monitora do stanowiska pracy, jednakże często zakresy regulacji są ograniczone przez co to dopasowanie jest takie sobie. Jedną z zalet uchwytów jest możliwość idealnego ustawienia monitora. Dzięki dobremu uchwytowi możecie obracać monitor nawet o 360° czy zmieniać jego kąt nachylenia w bardzo dużym zakresie. Także nie powinno być problemów z obniżaniem czy podwyższaniem położenia ekranu. Dzięki temu możecie ustawić monitor tak, aby patrząc na niego nie trzeba było się schylać i tym samym obciążać kręgosłupa. Kolejna zaleta to możliwość zainstalowania kilku monitorów obok siebie. Jeśli posiadasz np. dwa ekrany to warto postawić je, na odpowiedniej wysokości, ramka w ramkę. Dzięki temu zyskasz na komforcie pracy. Ostatnia rzecz to porządek na biurku. Wiele uchwytów oferuje system zarządzania okablowaniem a niektóre z nich posiadają wbudowany hub USB. Dzięki temu możliwe jest ogarnięcie wszystkich kabli i ich ładne ułożenie- koniec z plątaniną różnych przewodów.

Montaż

W celu zaprezentowania przykładowego montażu wykorzystałem monitor AOC E24476VWM6 oraz uchwyt Arcic Z1 Basic.

W zestawie znajdziecie mnóstwo śrubek oraz elementów montażowym. Jest także instrukcja, które w miarę sprawnie wyjaśnia montaż. Warto tutaj zwrócić uwagę, że akurat Arctic dołącza do uchwytu zaczepki, które służą do ładnego ułożenia kabli. Dzięki nim możecie zachować porządek na biurku. Ale przejdźmy do samego montażu.

Na początek sam uchwyt dociskowy. Należy odkręcić ruchomą część tak, aby mieć dostęp do dziur na śrubki. Następnie trzema śrubkami należy przykręcić ją do długiego pałąka. Odpowiedni śrubokręt macie dołączony do zestawu. Na sam koniec naklejacie na to gumową nakładkę, która będzie chroniła meble.

Kolejny etap to przymocowanie rączki z montażem do monitora, do pałąka. Normalnie ją wpychacie na wybraną przez siebie odległość a następnie kolejnym śrubokrętem ją dokręcacie najmocniej jak się da.

Następnie przygotowujecie monitor. Należy odkręcić od niego wszelkie nóżki czy inne rzeczy – będą one źle wyglądały i przeszkadzały w montażu.

Tak jak się spodziewacie, ostatni krok to przymocowanie uchwytu do monitora. Dopasowujecie go do otworów i odpowiednimi śrubkami przykręcacie. Warto wcześniej zobaczyć, jakie śrubki będą pasowały do otworów i je przyszykować.

I to tyle – monitor z uchwytem możecie przymocować do dowolnego miejsca – np. tak jak na zdjęciu powyżej, do stołu czy biurka. Monitor możecie dowolnie obracać, zmieniać kąt nachylenia itp. więc powinniście móc go dopasować do własnych wymagań.

Standard VESA

Rzeczą, o której warto osobno wspomnieć jest standard VESA. Został on wprowadzony w 1997 roku i określa rozstaw śrub montażowych w monitorach czy telewizorach. To właśnie on decyduje o tym, czy dany uchwyt będzie kompatybilny z danym monitorem. Typy mocowania zgodne z tym standardem opisuje się jako np. VESA 75 x 75 czy VESA 100 x 100. Pierwsza cyfra oznacza rozstaw śrub w pionie a druga w poziomie. Należy o tym zawsze pamiętać czy dopieraniu uchwytu – musi on obsługiwać taki standard, jaki posiada wybrany monitor. Najczęściej nie ma z tym problemów bowiem jest kilka standardów zazwyczaj używanych i producenci uchwytów dopasowali się pod to.

 Rodzaje uchwytów

Uchwyty ścienne

Pierwszy z rodzai uchwytów jest idealny do powieszenia monitora na ścianę. Szczerze mówiąc częściej z takimi rozwiązaniami spotykałem się w przypadku telewizorów, natomiast można to też zrobić z monitorami. Najczęściej w takim wypadku uchwyt obsługuje tylko jeden monitor, natomiast oczywiście producencie wpadli na pomysł jak zmieścić na takim uchwycie więcej monitorów ale wtedy tracimy na możliwości zmiany położenia ekranu. Ostatnie zdjęcie właśnie przedstawia takie rozwiązanie, ale jak sami widzicie możliwe jest tylko pochylanie monitora. Poprzednie rozwiązania umożliwiają skręcanie ekranu, a w przypadku Arctic W1-3D dostępna jest cała rączka służąca do modyfikowania położenia monitora. Świetne rozwiązanie, które umożliwia idealne dopasowanie monitora do własnych wymagań, oczywiście, jeśli musi to być akurat uchwyt ścienny.

Uchwyty na jeden monitor

Przejdźmy teraz do czegoś bardziej standardowego, czyli uchwytów na jeden monitor, wyłączając wszelkie ścienne. W tym wypadku każdy uchwyt jest przykręcany do biurka w celu zapewnienia maksymalnej stabilności. Niektóre z nich posiadają wbudowany hub USB, który ułatwi podłączanie pendrive czy zewnętrznych dysków. Producenci potrafią tez udostępniać dodatkowe rączki, które rozszerzają możliwości i pozwalają na montaż dodatkowego monitora. Na to też warto zwracać uwagę przy wyborze uchwytu – tańsze modele nie posiadają możliwości rozbudowy więc w przypadku dodatkowe ekranu trzeba nabyć osobny uchwyt. Kolejna rzecz, na jaką warto zwracać uwagę, to możliwości ogarnięcia kabli. Niektórzy producenci zapominają o tym i nie dodają specjalnych klamr, które na to pozwalają. Nie zmienia to wygody użytkowania ale na pewno pozytywnie wpływa na wygląd biurka. W sprzedażny są też konstrukcje, które nie wymagają dokręcania do biurka ale charakteryzują się one mniejszą stabilnością przez co są tak naprawdę gorszym wyborem. Nazywają się one podstawami stołowymi i można się na nie zdecydować jedynie, kiedy nie macie jak przykręcić uchwytu do biurka.

Uchwyty na dwa monitory

Generalnie uchwyty na dwa monitory to są te same konstrukcje co na jeden monitor ale z dodatkową rączką. Oczywiście, wielu producentów próbuje wprowadzić coś innego, jak np. widzicie na ostatnim zdjęciu, ale po co zmieniać coś co dobrze sprawdza się przy jednym monitorze? Tutaj musicie zwrócić uwagę na ciężar. Tego typu uchwyty często mają ograniczenie wagowe np. do 8 kg i nie zamontujecie na nich dwóch bardzo ciężkich ekranów. Kolejna rzecz to miejsce gdzie je stawiacie. Ze względu na tylko jedną nóżkę nacisk na biurko w danym miejscu jest większy i zastosowanie takiego uchwytu może zniszczyć biurko. Warto mieć do tego droższy i lepsze jakościowo mebel. Dotyczy to także uchwytów na trzy lub więcej monitorów.

Uchwyty na trzy monitory

W przypadku trzech monitorów można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Firma Arctic proponuje pakiet trzech uchwytów Z1 Basic, które obsłużą do trzech monitorów i nie będą powodowały takiego nacisku na biurko. Inną opcją jest zakup jednego uchwytu, ale tutaj zdecydowanie trzeba mieć dobrej jakości biurko. Ponownie w ofercie różnych producentów dostępne są podstawki stołowe co jest alternatywną w momencie jak nie macie możliwości przymocowania uchwytu do biurka. Uchwyty na trzy monitory są dosyć szerokie co ma umożliwiać montaż dużych ekranów. Zwróćcie też na to uwagę bowiem nie zawsze uchwyt pozwala na montaż dużych monitorów – czasem są ograniczenia np. do trzech ekranów 24 cala.

Uchwyty na większą ilość monitorów

W uchwytach na większą ilość monitorów ponownie znajdziecie podstawki, które są już trochę hardkorowym rozwiązaniem oraz uchwyty mocowane do biurek. W tym wypadku nie ma zbyt dużego wyboru – na rynku znajduje się zaledwie kilka takich konstrukcji. Warto też zwrócić uwagę, że od czterech monitorów montaż możliwy jest tylko jako jeden nad drugim – jeśli z jakiegoś względu chcielibyście zamontować cztery monitory obok siebie to musicie to zrobić zakupując osobne uchwyty. W przypadku tego typu konstrukcji potężne biurko jest podstawą – jeśli macie tani mebel to na pewno ulegnie on zniszczeniu. Pamiętajcie też o nośności, żeby nie wkopać się w konstrukcję która poradzi sobie tylko z bardzo lekkimi i małymi monitorami.

Podstawka pod laptopa

Ostatnia kategoria to podstawki pod laptopa. Znalazłem ją tylko w ofercie Arctica jako dodatek do pozostałych uchwytów (dokładnie do modeli Z1-3D, Z2-3D, W1-3D). Pozwala ona na zmontowanie specjalnej podkładki do laptopa i także dostosowanie jego wysokości do warunków pracy czy do pozostałych monitorów. Jest to tak naprawdę bajer, ale w niektórych warunkach może okazać się on bardzo przydatny.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi wiecie już wszystko o uchwytach do monitorów. Znacie już rodzaje uchwytów, jak wygląda montaż oraz po co są one potrzebne. Także napisałem Wam na czym polega standard VESA i jak wybrać uchwyt kompatybilny z Waszym sprzętem. Uchwyty są świetną rzeczą, w szczególności podczas posiadania większej ilości monitorów. Dzięki nim odpocznie Wasz kręgosłup a także będziecie wygodniej mogli pracować. Warto więc rozważyć zakup takiego sprzętu.

Tradycyjnie – jeśli macie jakieś pytania to śmiało zadawajcie je w komentarzach.