Wybór odkurzacza do domu nie sprowadza się tylko do wzięcia pierwszego lepszego modelu. Na rynku znajduje się mnóstwo różnych konstrukcji, które lepiej lub gorzej sprawdzą się w danych warunkach. Należy więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza, aby nie wkopać się w coś, co nie będzie Wam potrzebne.

Rodzaje odkurzaczy

Odkurzacze tradycyjne

odkurzacza do domu

Zacznijmy od czegoś, co każdy z Was zna, odkurzacze tradycyjne, jak sama nazwa mówi, są z nami już od dziesiątek lat. Posiadają one worki, a także zasilane są z gniazdka. W lepszych modelach można zmieniać ich moc, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do aktualnie sprzątanej powierzchni. Takie konstrukcje charakteryzują się zazwyczaj bardzo dużą mocą, która poradzi sobie ze wszystkim – nawet z dywanami.

Odkurzacze bezworkowe

odkurzacza do domu

Odkurzacze bezworkowe w wielu punktach przypominają odkurzacze tradycyjne. Do ich wspólnych cech możemy zaliczyć: zasilanie odkurzacza z prądu, obecność zwykłej rury, dostosowanie mocy sprzętu podczas odkurzania. Różnica jest jedna, ale tak naprawdę to ona wszystko zmienia. Jest to brak worka. Tego typu konstrukcje wykorzystują specjalną cyklotronową konstrukcję, która zaciąga powietrze z brudem do pojemnika, a następnie powietrza przechodzi przez filtr HEPA i czyste trafia poza odkurzacz. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie worka z odkurzacza. Odkurzacze bezworkowe mają mniejszą pojemność pojemnika na kurz niż odpowiedniki z workiem. Trzeba więc je zazwyczaj częściej opróżniać.

Odkurzacze bezprzewodowe

odkurzacza do domu

Kolejna kategoria to odkurzacze bezprzewodowe. Większość modeli jest bezworkowa, dzięki czemu spełniają również funkcję odkurzacza  ręcznego. Odkurzacze bezprzewodowe, (jak sama nazwa wskazuje) nie posiadają kabli, by móc je użytkować, natomiast alternatywą są tu stacje do ładowania, które już wymagają podłączenia do sieci. Najczęściej wyposażone są w opcję zmieniania mocy oraz w akcesoria takie jak wymienne szczotki czy inne praktyczne końcówki. Coraz częściej spotykaną funkcją jest podświetlana końcówka, która pozwoli dotrzeć w najciemniejszy zakamarek. Tego typu odkurzacze często są drogie, co uwarunkowane jest ich wielofunkcyjnością oraz praktycznością.

Odkurzacze ręczne

odkurzacza do domu

Odkurzacze ręczne to specjalna kategoria dla małych konstrukcji. Bardzo często są one wbudowane w odkurzacze bezprzewodowe, ale tak jak widzicie na zdjęciu powyżej, można je także kupić osobno. Świetnie sprawdzają się one przy sprzątaniu mp. półek czy samochodu. Jest to dość niepozorne urządzenie, które przy wykonywaniu niektórych prac sprzątających może okazać się niezbędne i ułatwić nam zmagania z przywracaniem porządku.

Roboty sprzątające

Na koniec pozostały roboty sprzątające. Każdy z Was zapewne wie, o co z nimi chodzi. Roboty te same jeżdżą po mieszkaniu i odkurzają. Lepsze konstrukcje, jak np. Electrolux Purei9, radzą sobie praktycznie ze wszystkim – dużymi progami, dywanami czy różnymi rodzajami brudu. Dzięki aplikacji na telefon Purei9 można zaprogramować pracę odkurzacza z dowolnego miejsca na świecie. Co może okazać się szczególnie pomocne w sytuacji gdy nie ma nas w mieszkaniu, a wieczorem zapowiedzieli nam się goście. Świetnym rozwiązaniem technologicznym jest również system, dzięki któremu robot sam wraca do stacji ładowania, gdy jest to konieczne. Co więcej po naładowaniu się wznawia odkurzanie w miejscu, w którym je wcześniej przerwał. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną by ich dom zawsze wyglądał perfekcyjnie. Dodatkowo gdy robot zajmuje się sprzątaniem domownicy zyskują więcej wolnego czasu dla siebie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!