Reklama
aplikuj.pl

PORADNIK: W jaki sposób nakładać pastę termoprzewodzącą?

pasta termoprzewodząca, nakładanie pasty, nakładanie pasty termoprzewodzącej, metody nakładania pasty

Jest wiele różnych metod nakładania pasty termoprzewodzącej. Jedne osoby mówią o rozsmarowaniu jej po procesorze, inni o zrobieniu X a jeszcze inni o nałożeniu na środek pewnej ilości pasty. W tym poradniku pokażemy Wam, który z tych sposobów najlepiej wpływa na temperaturę procesora.

Testowane sposoby nakładania pasty

1. Cienka warstwa na całym procesorze

2. Mały X

3. Duży X

4, Pionowa linia

5. Dwie pionowe linie

6. Buźka

7. Słoneczko

8. Mała grudka na środku

9. Duża grudka na środku

Platforma testowa i metodologia

Metodologia

  1. Każdy test obywał się 3 razy w celu zapewnienia prawidłowych wyników
  2. Procesor obciążany był przez 20 minut testem OCCT Linpack bez AVX
  3. Zaprezentowane wyniki to średnia temperatury ze wszystkich rdzeni.
  4. Temperatura otoczenia była stała i wynosiła 24°C.
  5. Procesor został podkręcony na 5,0 GHz przy napięciu 1,35 V.

Wyniki testów i podsumowanie

Jak możecie zobaczyć w testach, różnica pomiędzy najlepszą metodą ,a najgorszą w średniej temperaturze na wszystkich rdzeniach wynosi 1,25 stopnia. Nie jest to duża różnica, ale na pewno warto powalczyć o ten jeden stopień. Najlepszą metodą jest rozsmarowanie pasty po całym procesorze. Można to zrobić za pomocą karty kredytowej czy specjalnej łopatki. Także nieźle wypada nałożenie małego X. Można to wykorzystać w momencie jak musicie nałożyć pastę, ale nie macie czym. Pozostałe techniki są już znacznie słabsze i nie warto z nimi eksperymentować. Zaskoczyła mnie jedynie buźka, która zajęła trzecie miejsce – nie jest to wiec aż tak słaby pomysł. W przypadku najgorszych wyników pasty wylewały się poza procesor – możecie to zobaczyć na zdjęciach. Należy więc unikać takich metod nakładania pasty.

Mam nadzieję, że teraz wiecie już, w jaki sposób najlepiej jest nakładać pastę. Należy ją rozsmarować po procesorze albo, jeśli nie macie czym tego zrobić, nałożyć mały X. Pozostałe metody należy traktować raczej jako ciekawostki. Jeśli macie jakieś pytania to zapraszamy do zadawania ich w komentarzach.