WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Porównanie kosztów wytwarzania energii przez różne typy elektrowni

Jeśli weźmie się pod uwagę środowisko, to energia odnawialna okazuje się być znacznie lepsza od tej uzyskiwanej z węgla. Zaskakujący jednak jest fakt, że energia pozyskiwana ze słońca jest znacznie mniej korzystna finansowo niż ta pozyskiwana z wiatru czy też z wody.

Autorzy publikacji ocenili koszty wytwarzania energii elektrycznej i jej wpływ na środowisko. Wzięli oni pod uwagę koszt megawatogodziny, budowy i eksploatacji danego zakładu. Znaleźli oni też w literaturze przeliczenie zanieczyszczeń na wartość pieniężną i dzięki temu uznali, że tona emitowanego dwutlenku węgla jest równa 43 euro.

Energia pozyskiwana ze słońca wypadła w badaniu znacznie gorzej od tej pozyskiwanej z wiatru i wody- prawie zrównała się z energią jądrową. Autorzy mówią, że wynika to z faktu, iż wiele  paneli słonecznych jest produkowanych w Chinach, gdzie elektryczność opiera się na węglu. Wyczerpywanie się złóż metali także ma wpływ na zwiększenie kosztów energii słonecznej. Autorzy dodają jednak, że technologia idzie do przodu i z pewnością dzisiaj jest ona znacznie bardziej opłacalna (dane do analizy pochodziły z 2012 roku).

Koszt jednej megawatogodziny wynosi, w zależności od sposobu jej wytwarzania, kolejno:

  • elektrownie wodne- 10 euro,
  • elektrownie węglowe- 50 euro,
  • elektrownie wiatrowe- 80 euro,
  • elektrownie jądrowe- 90 euro,
  • panele słoneczne- 100 euro.

Dokładny wpływ poszczególnych czynników na cenę został przedstawiony na wykresie poniżej.

energia

Źródło: http://www.technologyreview.com/, zdjęcie: Jimmy_Joe via photopin cc