WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Posiadanie dodatkowego palca daje nowe możliwości

Nowe badanie wykazało, że osoby urodzeni z większą ilością palców są bardziej zręczni od osób z pięcioma palcami. Każdy z nich jest w stanie wykonywać znacznie więcej czynności tylko jedną ręką.

Polidaktylia leczy się chirurgicznie od razu po urodzeniu. Usuwa się wtedy dodatkowe palce co uniemożliwia zbadanie korzyści z ich posiadania. Naukowcom udało się jednak znaleźć matkę i syna, którzy zachowali dodatkowe palce.

Czytaj też: Antarktyczny „potwór z Loch Ness” był rekordowo wielki

W badaniach wykazano, że obie osoby są w stanie obsługiwać jedną ręką telefon, grać w skomplikowane gry komputerowe czy wiązać buty tylko jedną ręką. Pokazuje to, że dodatkowy palec znacząco zwiększa zręczność osób.

Badanie fMRI wykazało za sterowanie dodatkowym palcem odpowiada ten sam rejon mózgu co reszty palców. Nie są wiec pobierane zasoby z innych części ciała. Podobnie jest z mięśniami. Naukowcy wyniki badań będą chcieli przełożyć na protezy z dodatkowymi palcami. Jednakże jest jedna przeszkoda do przebycia – osoby z polidaktylią żyją z dodatkowymi palcami od urodzenia i są do nich przyzwyczajone.

Czytaj też: Do nocnych marków i osób wstających wcześnie rano dołączają popołudniowi ludzie i drzemkowicze

Źródło: Newatlas