Reklama
aplikuj.pl

Powody dla których warto korzystać z komputerów Mac w pracy kreatywnej

Powody dla których warto korzystać z komputerów Mac

Osoby wykonujące prace kreatywną potrzebują komputera wydajnego, niezawodnego i funkcjonalnego. IDC każdego roku przygotowuje raport przedstawiający udział systemów operacyjnych w rynku komputerowym. Niepodważalnym liderem jest Windows. Silną pozycję ma również system macOS od Apple znajdujący się na miejscu trzecim. Komputery stacjonarne od producenta z nadgryzionym jabłkiem często wybierane są przez przedstawicieli branży kreatywnej. Sprawdź, czym zapracowały sobie na sympatię tej grupy zawodowej?

Możesz stworzyć sprawnie funkcjonujący ekosystem

Jeśli będziesz posiadać co najmniej dwa urządzenia marki Apple możesz z ich pomocą stworzyć sprawnie funkcjonujący ekosystem. Wystarczy, że będą zalogowane na to samo konto Apple ID. Systemy od Apple ściśle ze sobą współpracują – dane pomiędzy poszczególnymi urządzeniami mogą się synchronizować. Korzystając z kilku urządzeń marki możesz korzystać z takich funkcji, jak: AirDrop, AirPlay, Handoff czy Sidecar.

Komputery Mac są niezawodne, funkcjonalne i wydajne

Jednostki centralne Mac charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi oraz eleganckim designem. Sprawdzą się w pracy grafików, architektów czy montażystów. Jeśli nie wiesz, na zakup jakiego modelu się zdecydować, rozważ wybór komputera Mac Studio M2 bądź Mac mini M2.

Mac Studio M2

Mac Studio M2 może być wyposażony w autorski czip M2 Max bądź M2 Ultra. Urządzenie wyposażone w procesor M2 Max zapewnia 12-rdzeniowe CPU (w M2 Ultra jest ich aż 24 rdzeni), 38-rdzeniowe GPU (w M2 Ultra rdzeni jest 76), do 96 GB pamięci systemowej (w M2 Ultra może być jej dwa razy tyle) i 400 GB/s przepustowości pamięci (w M2 Ultra aż 800 GB/s).

CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że układ scalony M2 Ultra składa się z dwóch czipów M2 Max?

Komputery Mac Studio mimo ogromnej mocy zajmują niewielką powierzchnię kwadratu o szerokości 19,7 centymetra i wysokości 9,5 centymetra. Jednostka waży 2,7 kilograma w przypadku wariantu wyposażone w czip M2 Max i 3,6 kilograma w przypadku czipu M2 Ultra. Znajdziesz w nim 12 portów, w tym: 2 porty USB-C, 1 port SDXC, 4 porty Thunderbolt 4, 1 port HDMI, 1 port Ethernet 10 Gb, 2 posty USB-A oraz gniazdo słuchawkowe mini jack.

Mac mini M2

Mac mini M2 w sprzedaży pojawił się na początku tego roku. Może być wyposażony w czip M2 i M2 Pro. Jest mniejszy od komputerów Mac Studio. Ma 3,58 centymetrów wysokości i 19,7 centymetrów szerokości. Jego waga to natomiast 1,18 kilograma w przypadku wariantu z czipem M2 i 1,28 kilograma w przypadku czipu M2 Pro.

Mac mini M2 ma do dyspozycji 8-rdzeniowy procesor, w którym cztery z nich odpowiadają za wydajną pracę, a pozostałe za energooszczędność (w przypadku wariantu M2 Pro rdzeni jest aż 12). Został też wyposażony w 10-rdzeniową GPU (M2 Pro do dyspozycji ma aż 19 rdzeni). Mac mini M2 może mieć też od 8 do 24 GB pamięci operacyjnej, a M2 Pro od 16 GB do 32 GB. Model M2 posiada dwa porty Thunderbolt 4 (w M2 Pro jest ich aż cztery), port HDMI, Gigabit Ethernet, gniazdo słuchawkowe oraz dwa porty USB-A.

O czym należy pamiętać decydując się na zakup komputera Mac?

Mając do wyboru laptop MacBook oraz komputer stacjonarny Mac musisz mieć na uwadze, że decydując się na drugie rozwiązanie będziesz musiał zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria oraz monitor. Najlepiej sprawdzi się Studio Display wyposażony w wyświetlacz Retina 5K oraz kamerę o rozdzielczości 12 MPx. Ma 27 cali i jest dostępny w wersji z powłoką antyodblaskową. Jeśli nie przepadasz za przewodami, do gustu przypadną Ci akcesoria Magic (gładzik, myszka czy klawiatura), które działają bezprzewodowo.

Czy warto korzystać z komputerów Mac w pracy kreatywnej?

Przyjęło się, że komputery Mac są stworzone do wykonywania pracy kreatywnej i trudno się z tym nie zgodzić. Cechują się stabilnością i dużą wydajnością, którą doceniają przedstawiciele wolnych zawodów, w tym graficy komputerowi czy montażyści materiałów wideo.

Artykuł gościnny.