Reklama
aplikuj.pl

Powstała pierwsza mikroelektromechaniczna sieć neuronowa

Nowy komputer zbiornikowy jest pierwszą w historii mikroelektromechaniczną aplikacją sieci neuronowej. Osiągnięcie może doprowadzić do pojawienia się nowych urządzeń działających równocześnie jako czujniki i komputery. 

Naukowcy skonstruowali pierwsze urządzenie zaprojektowane w systemie mikroelektromechanicznym. Jest to sieć neuronowa wykorzystująca nieliniową dynamikę wiązki krzemowej w mikroskali do wykonywania złożonych obliczeń. W dłuższej perspektywie naukowcy dążą do opracowania maszyn, które mogą działać zarówno jako czujnik, jak i komputer. Będzie to wymagało znacznie mniejszego nakładu energii niż w przypadku konwencjonalnych komputerów.

Układy mikroelektromechaniczne są częścią mikroskopijnych urządzeń, szczególnie tych z ruchomymi częściami, takich jak systemy nanoelektromechaniczne. Zastosowania w tej dziedzinie obejmują drukarki atramentowe, cyfrowe wyświetlacze urządzeń mikromodyfikacyjnych i akcelerometry. Badanie pochodzi z Université de Sherbrooke w Quebecu i jest próbą opracowania komputerów, których fizyczna architektura naśladuje ludzki mózg. Dane pochodzące z oscylacji wiązki krzemu można wykorzystać do skonstruowania wirtualnej sieci neuronowej.

Jeden z głównych badaczy, Guillaume Dion, chwali takie rozwiązanie m.in. za to, że urządzenia takie jak opisywane byłyby idealną technologią do zatarcia granicy między czujnikami i komputerami.

[Źródło: digitaljournal.com]

Czytaj też: Naukowcy wyhodują sieć neuronową