WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Poznaj HDMI w wersji 2.1

HDMI stało się standardem dla przesyłania obrazu i dźwięku do monitorów czy telewizorów. Praktycznie każdy nowy sprzęt musi posiadać owo złącze. Podczas gdy wersja 2.0 jeszcze rozprzestrzenia się po rynku, HDMI Forum zaprezentowało jej nową wersję – 2.1.

Najważniejszą zmianą jest możliwość przesyłania obrazu w rozdzielczości aż do 10K! Niestety, jeszcze nie wiemy, w jaki sposób będzie się to odbywało (czy ulepszone 8K czy inaczej) jednakże z pewnością jest to bardzo dobry krok ze strony producentów. Standard oferuje także ulepszone wsparcie dla HDR a także przesyłanie 120 FPS nawet w 10K.

Kolejna ważna rzecz to specjalny tryb: Game Mode VRR. Zapewnia on dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania, co pozwoli na eliminację pewnych artefaktów i opóźnień. HDMI 2.1 ma także system polepszenia dźwięku – Audio Return Channel. Całość zmian ma zostać zapakowana w kabel o przepustowości 48 Gbps, czyli więcej niż Thunderbolt 3. Jest to i tak sukces, bo podczas prezentacji monitorów 8K od Della aby przesłać obraz wymagane były aż dwa kable DisplayPort.

Forum HDMI chce wprowadzić standard do sklepów i urządzeń w drugim kwartale 2017 roku. Dopiero wtedy tak naprawdę przekonamy się, czy zmiany są naprawdę rewolucyjne i czy „tryb gier” daje cokolwiek.

Źródło: neowin.net