WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Poznaj historię lisów

Naukowcy przez dekady śledzili historię genetyczną lisów, używając informacji tylko ze strony matki. Teraz, badacze z University of California, zbadali pochodzenie ze strony ojca. Dane, zebrane z ponad 1000 różnych osobników, ujawniają kilka niespodzianek o podróżach i ewolucji tych zwierząt.

Główny autor pracy, Mark Statham, mówi:

Ilość informacji o pochodzeniu i ewolucji zawartych w genomie, jest ogromna. Jeśli śledzisz historię tylko ze strony matki, to dostajesz tylko jej część.

Konwencjonalne myślenie, oparte na genetyce matki, sugeruje, że lisy z Eurazji i Ameryki Północnej połączyły się w jedną populację dzięki pomostowi lądowemu pomiędzy Azją a Alaską. Nowe badania pokazują, że obie populacje były oddzielone od siebie przez ponad 400,000 lat. W tym czasie lisy żyjące w Ameryce Północnej przekształciły się w nowy gatunek. Badania sugerują także, że lisy pochodzą z Bliskiego Wschodu. Następnie podróżowały one przez Eurazję do Syberii, gdzie przedostały się do Ameryki Północnej i tam się osiedliły. Ich izolacji sprzyjały zmiany temperatury, poziom lądolodu oraz mórz. Ta historia może dać pogląd na to, jak różne gatunki reagowały i będą reagować na zmiany klimatyczne.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: e_monk via photopin cc