Montaż paneli słonecznych na dachach budynków wcale nie jest aż tak prosty i bezproblemowy, jak może się nam wydawać. Często sama waga paneli sprawia, że należy wzmocnić konstrukcję dachu, który zresztą przybiera na wielkości przez solidne rusztowanie. Jednak nie zawsze… o ile zdecydujemy się na opracowane przez firmę SunMan Energy panele eArche.
Czytaj też: Cegły z księżycowej gleby mogą zapewnić ciepło i elektryczność tamtejszym osadnikom
Panele słoneczne eArche są na swój sposób rewolucyjne, a przynajmniej pod kątem struktury i sposoby montażu. Są bowiem elastyczne i znacznie lżejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników, co otwiera znacznie szerszą przyszłość w stronę energii słonecznej w miejscach, gdzie ta nie miała sensu powstawać. Przykładem tego jest australijskie Narodowe Muzeum Morskie, które spędziło lata na poszukiwaniach rozwiązania słonecznego dla swoich budynków, ale tradycyjne panele nie wchodziły w grę.
Wreszcie włodarze muzeum trafili na eArche od SunMan, którego jeden panel pozbawiony szkła jest cienki i przy wadze zaledwie 5,5 kilogramów (jest więc o około 70% lżejszy) cechuje się identyczną wydajnością. Po zamontowaniu tych cacek na dachu uzyskali 235-kilowatową instalację z 812 paneli na dachu, która umożliwiła zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o prawie 1/4 w Wharf 7 Heritage Centre.
Panel eArche jest wszechstronny dzięki temu, że porzuca szkło na krystaliczne krzemowe ogniwa słoneczne, które można nakładać na różne podłoża o grubości do 2 mm. Panele występują w standardowych konfiguracjach – od 60 do 100 komórek na arkusz – ale można je również kształtować w celu dostosowania do konkretnych zastosowań. W zależności od projektu, liczby komórek oraz opcji podłoża i ramy, panele te ważą imponujące 2,4 kg do około 8,2 kg. Porównawcze tradycyjne szklane panele słoneczne o podobnej mocy mogą ważyć 20 kg lub więcej. Ponadto eArche można uczynić półprzezroczystym, co zainteresuje wielu architektów sfrustrowanych dużymi, czarnymi panelami na całej swojej twórczości.
Czytaj też: Te panele słoneczne nagrzewają się w dzień i chłodzą w nocy
Źródło: New Atlas