Reklama

Poznajcie Tity Titan – mniejszą wersję jednego z najszybszych komputerów na świecie

Pamiętacie superkomputer Titan? To maszyna, która jest w stanie wykonać 20 biliardów obliczeń na sekundę (17,59 PFLOPS). Oto jego mniejsza wersja.

Titan do dziś jest oczkiem w głowie Oak Ridge National Laboratory, a do niedawna był najszybszym komputerem na świecie. W czerwcu 2013 został prześcignięty przez chińskiego Tianhe-2. Nikt jednak nie wie o Tiny Titan, które ORNL chowa w swoich pracowniach. To cudeńko posiada 9 połączonych ze sobą równolegle procesorów Raspberry Pi. Powiedzmy, że każdy z nich chodzi jako pojedynczy “rdzeń”, co daje moc obliczeniową, która nie może się równać zwykłemu i5, które stoi w zaciszu wielu salonów graczy. Największym problemem jest jednak pisanie programów pod coś takiego.

Adam Simpson i dwóch jego kolegów postanowiło stworzyć darmowe samouczki, które mają stanowić swojego rodzaju wstęp do pisania aplikacji pod tę bestię. Połączone równolegle procesory mogą rozwiązywać naprawdę skomplikowane problemy. Lekcje koncentrują się na nauce wykorzystania tych zasobów w pełni. Brzmi jak wyzwanie dla zaawansowanych programistów. Samouczki znajdziecie pod tym linkiem. Życzę udanej zabawy!