Reklama
aplikuj.pl

Poznaliśmy ceny i daty pierwszych turystycznych lotów w kosmos

Firma SpaceX ogłosiła, że w 2021 roku zabierze na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trójkę pierwszych turystów. W tym celu zawarła umowę z Axiom Space.

Turyści polecą na ISS na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która jeszcze w tym roku ma wykonać pierwszy załogowy lot. Wtedy też w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polecą astronauci. Jeden z nich, związany z Axiom Space, będzie dowódcą przyszłorocznego, typowo komercyjnego lotu.

Jaki będzie koszt takiej atrakcji? Cóż, jeśli planowaliście wybrać się w kosmos, to mamy dla Was niezbyt dobre wieści… o ile nie jesteście milionerami. A w zasadzie miliarderami, bowiem lot ma kosztować 55 milionów dolarów. Lwia część tej kwoty ma zasilić kieszenie przedstawicieli SpaceX. Co ciekawe, rzekomo pierwsze z miejsc zostało już zarezerwowane.

Na obecną chwilę komitywa SpaceX oraz Axiom Space wydaje się najbardziej prawdopodobną opcją w kontekście turystycznych lotów w kosmos. Na horyzoncie pojawiają się jednak alternatywy, m.in. w postaci Blue Origin i Viring Galactic. Jednocześnie trudno nazwać te opcje prawdziwymi „lotami w kosmos” – obie firmy zamierzają zabierać swoich pasażerów w okolice tzw. linii Kármána, a więc znacznie niżej niż orbituje ISS.