WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Prawdopodobnie źle używacie kremu przeciwsłonecznego

Środki ochrony przed słońcem do twarzy mogą skutecznie blokować niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe. Jednakże działają one jedynie wtedy, kiedy prawidłowo ich używacie.

Najnowszy artykuł pokazuje, że większość osób źle używa tego typu środków. Eksperymenty przeprowadzone zostały na 84 studentach na Uniwersytecie w Liverpoolu. Naukowcy dali każdemu ochotnikowi krem do opalania się albo krem nawilżający z instrukcją jak go nałożyć na twarz. Następnie ochotnicy wypełnili kwestionariusz, w którym zapytani zostali, czy zastosowali substancję do wszystkich obszarów twarzy.

Czytaj też: Naukowcy są w stanie osobno projektować kolor i właściwości termiczne materiałów

W obu przypadkach większość osób zaznaczyła, że pokryła kremami całą twarz. Jednakże wykonane za pomocą kamer UV pod lampami UV zdjęcia pokazały co innego. Uczestnicy badania przegapili średnio 11,1% powierzchni twarzy przy wykorzystaniu kremu do opalania się. Przy kremie nawilżającym było to średnio 16,6%.

Osoby głównie pomijały powieki. Co ciekawe rzadziej robiły to osoby o ciemniejszym kolorze skóry i mężczyźni. Przy używaniu tego typu kremów warto pamiętać o tej części ciała. Także należy substancje dokładnie rozprowadzać po całym ciele, a nie omijać pewne części. Inaczej ochrona nie będzie aż tak skuteczna.

Czytaj też: Osoby po uzależnieniach cierpią na różne choroby

Źródło: Livescience