Reklama
aplikuj.pl

Prawo Moore’a jest nieaktualne – pojawił się nowy wskaźnik

Komputery kwantowe, które obliczają tzw. kubity, są w stanie bardzo, bardzo szybko wyprzedzić swoje konwencjonalne odpowiedniki. Wszystko to zostało ujęte w nowym prawie komputerowym, znanym jako prawo Nevena. 

Czym właściwie jest prawo Nevena? Nazwane na cześć Hartmuta Nevena, dyrektora Laboratorium Sztucznej Inteligencji Kwantowej w Google, który jako pierwszy zauważył to zjawisko, prawo określa, jak szybko procesory kwantowe przyspieszają obliczenia w stosunku do zwykłych komputerów.

Czytaj też: Nowy superkomputer obejmie kontynenty i będzie najszybszy na świecie

Okazuje się, że wyprzedzają one zwykłe komputery w ogromnym tempie „podwójnie wykładniczym”. Oznacza to, że moc obliczeniowa rośnie następująco: 2 ^ 2 ^ 1 (4), a następnie 2 ^ 2 ^ 2 (16), a następnie 2 ^ 2 ^ 3 (256), a następnie 2 ^ 2 ^ 4 (65 536). Widać, że liczby stają się zadziwiająco ogromne w błyskawicznym tempie. Wzrost podwójnie wykładniczy jest tak ogromny, że trudno porównać go do zjawisk występujących w świecie przyrody.

Prawo Moore’a, które przez kilkadziesiąt lat rządziło komputerami opartymi na chipach krzemowych, zakładało, że moc obliczeniowa podwaja się co dwa lata. Obliczenia kwantowe są uznawane za rewolucję w dziedzinie cyfrowej. Dzieje się tak ze względu na sposób, w jaki te komputery przechowują informacje. Rezultatem może być niesamowicie potężna i szybka obróbka danych. Na przykład, podczas gdy tradycyjne komputery przechowują wszystkie dane jako 1s lub 0s, bity danych kwantowych mogą istnieć w wielu różnych stanach jednocześnie, co oznacza, że ​​więcej danych może być przechowywanych w mniejszej liczbie bitów, w tym przypadku kubitów. Z tego względu więcej obliczeń może być przetwarzanych w błyskawicznym tempie.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Gry komputerowe pomogły w tworzeniu białek syntetycznych