Reklama
aplikuj.pl

Prehistoryczne dzieci karmiono butelkami z mlekiem

Zespół naukowców znalazł pierwsze dowody na to, że prehistoryczne dzieci były karmione mlekiem zwierzęcym przy użyciu odpowiednika współczesnych butelek dla niemowląt. 

Prawdopodobne naczynia do karmienia dzieci, wykonane z gliny, po raz pierwszy pojawiły się w Europie w epoce neolitu (około 5000 p.n.e.). Stawały się one coraz bardziej powszechne w epoce brązu i żelaza. Przedmioty są zazwyczaj wystarczająco małe, aby zmieścić się w dłoniach dziecka i mają „rynienkę”, przez którą może być zasysana ciecz. Niektóre z nich mają kształty przypominające zwierzęta. Pojawiały się jednak teorie, że butelki były naczyniami przeznaczonymi dla chorych.

Czytaj też: Badania sugerują, że prehistoryczne wieloryby mogły ssać pokarm

Naukowcy chcieli zbadać, czy faktycznie były to naczynia do karmienia niemowląt, dlatego wybrali trzy egzemplarze znalezione w grobach dzieci na terenie Bawarii. Miały one około 5-10 cm średnicy i posiadały bardzo wąską rynienkę. Analizy wykazały, że butelki zawierały mleko przeżuwaczy pochodzące od owiec lub kóz. Co więcej, obecność tych trzech wyspecjalizowanych naczyń w grobach dzieci potwierdza, że były one używane do karmienia niemowląt mlekiem.

Przed tym badaniem, jedyne dowody pochodziły z analizy izotopowej szkieletów niemowląt. To nie zapewniało jednak pełnego spojrzenia na problem.

[Źródło: phys.org; grafika: Katharina Rebay-Salisbury]

Czytaj też: Epidemia otyłości może wiązać się z prehistorycznym mechanizmem