Reklama
aplikuj.pl

Prehistoryczny ptak miał 3,5 m wysokości i ważył pół tony

Żyjące dziś zwierzęta są zazwyczaj znacznie mniejsze od ich prehistorycznych odpowiedników. Niemal wszystko było dawniej większe, a ptaki nie były w tej kwestii wyjątkiem. Potwierdzają to nowo znalezione skamieliny. W krymskiej jaskini paleontolodzy odkryli kości niektórych z najbardziej gigantycznych ptaków, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. 

Czytaj też: Pojedyncza kość może kompletnie zmienić historię ludzkości

Osobnik datowany na 1,5 do 2 milionów lat, należał do gatunku Pachystruthio dmanisensis. Sądząc po mocnej kości udowej, naukowcy oszacowali, że miał on co najmniej 3,5 metra wysokości oraz wagę wynoszącą aż 450 kg. Zespół badawczy odkrył, że kość udowa tego ptaka była dłuższa i szczuplejsza niż kości należące do tzw. mamutaków. Kształtem był on zbliżony do współczesnego strusia, co sugeruje, że był to niezwykle szybki biegacz. Było to prawdopodobnie kluczem do przetrwania – kości znaleziono bowiem obok szczątków wielu plejstoceńskich drapieżników, takich jak gigantyczne gepardy, hieny i koty szablastozębne.

Ale chyba najbardziej intrygującą rzeczą jest to, gdzie ptak został znaleziony. Wcześniej tego typu gigantyczne kości odkrywano tylko na półkuli południowej – w Nowej Zelandii, Australii oraz na Madagaskarze. Znalezienie tych skamieniałości na Krymie wskazuje, że olbrzymie, prehistoryczne ptaki były bardziej rozpowszechnione niż sądziliśmy.

[Źródło: newatlas,com; grafika:  Andrey Atuchin]

Czytaj też: Potwór morski wielkości samochodu rządził oceanami