Reklama

Prezentacja prototypu modułu pamięci DDR5

DDR5

Postęp zbliża się nieubłaganie. Tym razem firma Canadence Design Systems zademonstrowała pierwszy kontroler kości DDR5, który ma umożliwić projektantom układów SoC jego implementacje. Na szczęście nie skończyło się na tym, ponieważ w ramach współpracy z firmą Micron przygotowała swojego rodzaju „moduł„.

Tak więc, połączenie kontrolera wykonanego w 7nm procesie TSMC z początkowymi wersjami 16 Gb kości DDR5 od Microna z opóźnieniami CL42 zaowocowało osiągnięciem transferu na poziomie 4400 MT/s (czyli MHz tylko z uwzględnionymi operacjami na sekundę). W porównaniu do dzisiejszego standardu DDR4 nowe pamięci operują na napięciu 1,1 V, a nie 1,2 V. Ponadto wejdą na rynek z ponad dwukrotnie wyższą częstotliwością (2133 MHz kontra 4400 MHz).

Jednak prędkości to nie wszystkie nowości. Nadchodzące na przełomie 2019 i 2020 moduły będą mogły pochwalić się również lepszym wykorzystywaniem kanału, zintegrowanymi kontrolerami napięcia, a nawet mechanizmem zarządzania energią – nie wiadomo, czy na wszystkich, czy high-endowych produktach. Natomiast prawdziwą moc nowego standardu będzie znacznie wyższa pojemność. Mowa o okrągłych 16 i 32 GB.

Według firmy będącej źródłem tego newsa pamięci DDR5 zaczną wypierać z rynku DDR4 w 2021 roku.

Źródło: anandtech.com