Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA) zapowiedziała, że 5 kwietnia sonda kosmiczna Hayabusa 2 wysadzi krater na asteroidzie Ryugu. Ma to na celu umożliwienie pobrania próbek skał, piasku i być może materii organicznej.
JAXA ogłosiła 18 marca, że planuje wylądować sonda Hayabusa 2 na asteroidzie, by pobrać próbki z krateru. Cała procedura zakończy się najwcześniej wraz z końcem maja.
Hayabusa 2 lądowała już na asteroidzie Ryugu. Było to 22 lutego. Sonda wystrzeliła pocisk w stronę powierzchni, a następnie zebrała próbki rozrzucone przez wybuch. Druga misja ma na celu zebranie podziemnej materii, która nie została poddana oddziaływaniu promieni słonecznych lub innych czynników. Istnieje szansa, że będą zawierać ślady wody lub życia.
Wybuch spowoduje małe, przenośne urządzenie, które odłączy się od Hayabusa 2. Następnie eksploduje ono od 200 do 300 metrów nad powierzchnią asteroidy. Detonacja wyrzuci 2 kilogramy miedzianej masy, która uderzy w Ryugu z prędkością 2 kilometrów na sekundę. Potencjalne miejsce eksplozji znajduje się blisko równika asteroidy i około 800 metrów na wschód od miejsca lądowania w lutym. Powstały krater będzie miał średnicę około 12 centymetrów. Hayabusa 2 przeniesie się 4 km za asteroidę, by uniknąć uszkodzenia przez eksplozje. Przed wybuchem od sondy odłączy się kamera, by uchwycić powstały krater. Dzięki tym zdjęcia JAXA zdecyduje, gdzie wyląduje Hayabusa 2.
Wcześniejsze lądowanie
Hayabusa 2 odnalazła już pozostałości wody na asteroidzie Ryugu. Odkrycie to może stanowić potwierdzenie teorii, że życie na Ziemi pochodzi z kosmosu. Dzięki obserwacji z wykorzystaniem bliskiej podczerwieni (NIR) JAXA potwierdziła obecność hydroksylowych minerałów. Uznano je za pozostałości ciekłe wody pochodzącej z ciała niebieskiego, które powstało 4,6 miliardów lat temu i przyczyniło się do powstania asteroidy Ryugu.
Zespół badawczy złożony z naukowców z JAXA, Uniwersytetu Tokijskiego i innych instytucji uznał, że Ryugu była wcześniej częścią Polany lub Eulalii. Doszli do tego wniosku po zbadaniu orbity i skał składowych asteroidy. Polana i Eulalia orbitują wokół Słońca pomiędzy Marsem i Jupiterem. Mierzą odpowiednio po 55 i 37 kilometrów średnicy. Natomiast Ryugu jest szerokie na 900 metrów. Według naukowców Polana zderzył się z inną kosmiczną skałą około 1,4 miliarda lat temu. Natomiast Eulalia doświadczyła kolizji z innym obiektem około 800 milionów lat temu. Odłamki po obu zderzeniach połączyły się dzięki grawitacji, tworząc Ryugu.
Wielu naukowców wierzy, że bogate w wodę i substancje organiczne asteroidy uderzyły w Ziemię. W wyniku tego na planecie zaczęło rozwijać się życie. Próbki pobrane przez Hayabusa 2 z Ryugu mogą dać odpowiedzi na pytania o źródło życia na Ziemi.