WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Posiadacze starszych telefonów z Androidem będą problem z otwieraniem popularnych stron

Posiadacze starszych telefonów z Androidem będą problem z otwieraniem popularnych stron

W 2021 roku osoby, które korzystają z urządzeń na Androidzie w wersji 7.1 lub starszej będą mieli poważny problem z otwieraniem popularnych stron internetowych. Wszystko przez wygasające certyfikaty.

Problem z otwieraniem popularnych stron na starym Androidzie

Około 30% domen na świecie korzysta, z bezpiecznego protokołu HTTPS. przede wszystkim są to te najpopularniejsze witryny, które odwiedzamy praktycznie codziennie. Jednaj 1 września 2021 roku kończy się współpraca pomiędzy Let’s Enrcypt, instytucją zajmującą się certyfikowaniem tego protokołu, a firmą IdenTrust. A to oznacza wygaśnięcie certyfikatu znajdującego się do tej pory we wszystkich systemach MacOS, Android i Windows.

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu Let’s Encryp:

Wygaśnięcie spowoduje pewne problemy ze zgodnością. Niektóre programy, te nie aktualizowane od 2016 roku (od czasu, kiedy nasz root został zaakceptowany przez wiekszość programów głównych) nadal nie ufają naszemu głównemu certyfikatowi, ISRG Root X1. Głównie dotyczy to to wersji Androida wcześniejszych niż 7.1.1. Czyli starsze wersje Androida nie będą już ufać certyfikatom wystawionym przez Let’s Encrypt.

Wygaśnięcie partnerstwa poskutkuje problemem z ładowaniem się stron, które korzystają z  certyfikatu głównego Let’s Enrcypt – ISRG Root X1. Problem będzie dotyczył głównie wersji 7.1.1. Androida i starszych, które nie będą ufać certyfikatom wystawionym przez firmę. Przełoży się to na niemożność korzystania z 30proc. witryn internetowych, w tym tych najpopularniejszych. Najlepszym sposobem na obejście tego problemu jest korzystanie z przeglądarki Firefox, która ma swój własny magazyn certyfikatów. Jednak i tak nie uda się tym obejść awarii niektórych aplikacji. Oznacza to, że niestety, ale niektórzy będą musieli zainwestować w nowy smartfon.