WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Problem z powietrzem w mieszkaniu? Ikea znalazła rozwiązanie w zasłonach Gunrid

Słyszeliście może o walczącym z nieczystym powietrzem Gunrid? Wbrew pozorom nie jest to ani aktywny oczyszczacz powietrza do domu, ani maska antysmogowa, a zasłony firmy Ikea. 

W ostatnich latach jakość powietrza stała się realnym problemem na terenie naszego kraju, więc takim produktem Ikea może zaskarbić sobie kolejną grupę oddanych klientów. Zwłaszcza tych, którzy może i narzekają na czystość powietrza w domu, ale niespecjalnie chcą z tym coś robić i nawet na domowe (niesztuczne!) rośliny patrzą sceptycznie. Nie jest przecież tajemnicą to, że odrobina zieleni jest w stanie zdziałać cuda. W to uderzyła więc Ikea, wymyślając zasłony Gunrid.

Te zostały wykonane ze zwyczajnej tkaniny poddawanej w procesie produkcyjnej obróbce powierzchniowej, w której to jest pokrywana mineralną warstwą fotokatalizatora, którym może być np. dwutlenek tytanu. Dzięki niemu zasłony przy wystawieniu na światło (nieważne, czy zewnętrzne, czy wewnętrzne) reaguje, rozkładając zanieczyszczenia w powietrzu. Cały proces można porównać do występującej właśnie w roślinach zielonych fotosyntezy.

Gunrid powinny wjechać do sklepów Ikea w przyszłym roku, więc to wtedy powinniśmy oczekiwać ogłoszenia ceny.

Czytaj też: Naukowcy opracowali roślinę oczyszczającą powietrze w domu

Źródło: New Atlas