Reklama
aplikuj.pl

Masz problemy z odżywianiem? Mogą wiązać się z Twoim snem

Badanie przeprowadzone przez zespół szwajcarskich naukowców ujawniło aktywność neuronową podczas fazy REM w określonym regionie mózgu. Wiadomo, że to właśnie ona wpływa na apetyt i inne nawyki żywieniowe.

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o boczną część podwzgórza, występująca u wszystkich ssaków. Naukowcy już wcześniej wiedzieli, iż odgrywa ona kluczową rolę w przyjmowaniu pokarmów, zachowaniach kompulsywnych i innych procesach fizjologicznych.

Poprzednio prowadzone analizy wykazały wysoką aktywność neuronów w bocznym podwzgórzu podczas fazy REM, ale nie było jasne, jakie są przyczyny tego zjawiska. Aby lepiej zrozumieć tę zależność, autorzy badań wykorzystali obserwacje prowadzone na organizmach gryzoni. Blokując opisywaną aktywność neuronową, przekonali się, jakie będą tego konsekwencje.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli chimerę człowieka i myszy

Wyniki badań ukazały się na łamach PNAS, a z artykułu wynika, że badacze skorzystali z optogenetyki, czyli manipulacji neuronami za pomocą wiązek światła. W ten sposób naukowcy spowodowali, że zwierzęta spożywały mniej tuż po przebudzeniu. Co ciekawe, pojedyncze oddziaływanie wywoływało efekty trwające kilka dni. Jeśli te same zależności dotyczą ludzi, to może się okazać, iż zaburzenia snu są ściśle powiązane z nieprawidłowościami żywieniowymi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News