Reklama
aplikuj.pl

Próby morskie Lorraine. To ostatnia wielozadaniowa fregata francuska FREMM

Próby morskie Lorraine, ostatnia wielozadaniowa fregata francuska FREMM, fregata francuska FREMM

FREMM, to skrót od francuskiego Frégate Européenne Multi-Mission i określa europejską fregatę wielomisyjną, której ostatni egzemplarz zmierza na służbę do marynarki wojennej Francji. Zanim to jednak nastąpi, okręt musi sprawdzić się w praktyce i to właśnie będzie miało miejsce, bo próby morskie Lorraine właśnie się rozpoczęły.

Ostatnia planowana fregata typu FREMM wkrótce zostanie zweryfikowana, czyli próby morskie Lorraine

DA Lorraine, to fregata rakietowa typu FREMM, która próby morskie rozpoczęła 22 lutego. Podczas nich w pierwszej sesji testowane będą systemy napędowe i nawigacyjne okrętu, a w następnej dodatkowe systemy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już pod koniec 2022 roku zostanie przekazana francuskiej marynarce, jako ósma już fregata typu FREMM (via Naval Group).

Czytaj też: Autonomiczny rój dronów dla Sił Powietrznych USA. Firma Shield AI rozpoczęła prace nad platformą

Warto podkreślić, że Lorraine, to nietypowa fregata typu FREMM, a jej specjalna wersja FREMM DA, czyli wariant do obrony przed zagrożeniami z powietrza. W praktyce będzie zapewniać wsparcie obrony powietrznej dla lotniskowca Charles de Gaulle oraz helikopterowców klasy Mistral, jako część morskiej lub amfibijnej grupy uderzeniowej.

Jeśli idzie o różnice względem innych fregat typu FREMM, Lorraine ulepszono o zwiększone możliwości cybernetyczne, zoptymalizowany maszt, radar o większym zasięgu oraz bezpieczny cyfrowy system radiowy NATO Liaison 22.