Reklama
aplikuj.pl

Procesor Apple M1 wydajniejszy od Ryzenów, a nawet i7-11700K Intela

Procesor Apple M1

Jeśli udacie się na stronę rankingu procesorów w operacjach jednowątkowych w PassMark, to z pewnością zaskoczy Was procesor Apple M1.

Zaskakujący procesor Apple M1 w PassMark

Wedle tego rankingu, 8-rdzeniowy procesor M1 firmy Apple zapewnia wyższą wydajność jednowątkową, niż jakikolwiek procesor AMD Ryzen, dostając tylko po głowie od najnowszego układu Intel Core i9-11900K, będącego nowym flagowcem Intela. Czemu takie osiągi zawdzięcza rozwiązanie Apple?

Czytaj też: Zauważono karty Nvidia RTX A4000 i RTX A5000

Jak wiemy, procesor Apple M1 jest oparty na 5 nm węźle produkcyjnym TSMC i jako pierwszy w ofercie firmy bazuje na architekturze ARM, dzierżąc cztery wysokowydajne rdzenie o nazwie kodowej Firestorm i cztery słabsze rdzenie o nazwie Icestorm z myślą o mniejszych obciążeniach, co nawiązuje do architektury DynamicIQ ARM i technologii hybrydowej Intel Lakefield.

Czytaj też: MSI podwyższy ceny kart graficznych

Tak więc, jeden test procesora Apple M1 sięgnął 3550 punktów w teście jednowątkowym, podczas gdy Core i7-11700K chwali się średnim wynikiem 3542 punktów. Najpewniej rozwiązanie Intela w przyszłości przewyższy Apple M1, który nawet pomimo tego zaskoczył nas po raz kolejny.