WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Procesor Nervana NNP-1 od Intela powstał z myślą o SI

Wprawdzie my, gracze, nie skorzystamy z tego układu, ale procesor Nervana NNP-1 od Intela będzie dla nas niemałą ciekawostką. 

Intel ogłosił właśnie nową klasę procesorów wyspecjalizowanych w obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją Intel Nervana, którego pierwszym przedstawicielem będzie NNP-1. Wydajnościowy skok możemy z łatwością zauważyć w porównaniu mocy potrzebnej do napędzenia układu. Podczas gdy te starsze zadowalały się miliwatami, to ten najnowszy będzie już pobierał całe 100 watów, co jest pośrednim efektem ubocznym znacznie wyższej wydajności. Niestety firma poskąpiła informacji na temat NNP-1, ale kilka wielkich głów wywnioskowało, że ten skorzysta z technologii DL Boost, aby umożliwić procesorowi centralnemu (CPU) dorównanie procesorowi graficznemu (GPU). Sprowadza się to więc do GPGPU.

Wszystko przez to, że rynek systemów opartej o sztuczną inteligencję jest zdominowany przez układy GPU od samego początku – i nie bez powodu uważa się, że procesory graficzne są po prostu równoległymi procesorami, które nadają się tam idealnie. Intel twierdzi jednak, że rozwiązał problem wydajności, pokazując test porównawczy, który wykazał 5-krotnie wyższą wydajność wnioskowania w dostosowanym pakiecie zależności. Intel chce wprowadzić Nervana NNP-1 na rynek do 2019 roku i (co ciekawe) tworzyła go we współpracy z Facebookiem. Ten z kolei może okazać się naprawdę bliskim partnerem Intela, w wyniku czego jego nadchodzące funkcje mogą napędzić właśnie te układy SI.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja może projektować RNA

Źródło: Wccftech