Reklama
aplikuj.pl

Programista Java – czy to praca dla Ciebie? Sprawdź, czy masz predyspozycje!

praca IT

Wiele osób marzy o pracy w IT, głównie z racji na wysokie wynagrodzenia, stabilność zatrudnienia oraz podejście do pracownika. Najwięcej zarabiają programiści, ale niestety nie każdy może nim zostać – poza znajomością Javy lub innych języków programowania trzeba mieć wiedzę oraz umiejętności. Czy warto się przebranżowić? Jak zweryfikować predyspozycje do pracy jako programista Java?

Praca w IT – czy warto się przebranżowić?

Jeszcze kilka lat temu o pracy w IT mówiono wyłącznie w pozytywnym kontekście. Wysokie zarobki, dużo ofert pracy oraz wysoka kultura organizacyjna sprawiły, że pojawiło się wiele mitów na temat pracy programisty. Czy mają one pokrycie w rzeczywistości? Czy faktycznie warto rozważyć zatrudnienie się w sektorze IT?

Wysokie zarobki w IT to oczywiście prawda – wystarczy zobaczyć aktualne ogłoszenia na GoWork, by przekonać się, że programiści Java mogą liczyć na pensję w wysokości kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście mówimy o pracownikach ze średnim lub dużym doświadczeniem, bo początkujący zarabiają znacznie mniej. Niestety z racji na ogromną konkurencję znalezienie pierwszej pracy w IT jest bardzo trudne. Dlaczego?

Kryzys w branży IT – jak wpływa na zatrudnienie?

Specjaliści już od kilku lat mówią o kryzysie w tej branży – popyt na doświadczonych programistów Javy jest ogromny, zaś początkujący juniorzy często nie mogą znaleźć pracy. Nawet dobre wykształcenie, znajomość poszukiwanych języków programowania oraz dodatkowe kursy nie dają gwarancji zatrudnienia, jeśli nie możemy pochwalić się praktycznym doświadczeniem.

Problem jest poważny – okazuje się, że wielu początkujących programistów prezentuje bardzo niski poziom. Ogromna popularność sektora IT sprawiła, że na przebranżowienie decydują się osoby, które zwyczajnie nie posiadają predyspozycji. Programowanie to wciąż w dużej mierze praca twórcza. Duże znaczenie mają w niej nie tylko twarde umiejętności, ale też kreatywność, zrozumienie tematu oraz zdolności matematycznych.

programowanie

Predyspozycje do pracy jako programista Java

Choć Java jest nieco trudniejsza od języków programowania z rodziny C, to wciąż można się jej nauczyć od podstaw w niecały rok. A przynajmniej tak reklamują się firmy prowadzące kursy i bootcampy dla przyszłych programistów. Oczywiście jest w tym ziarno prawdy, bo nauka twardych umiejętności jest relatywnie prosta. Niestety wiele osób po prostu nie radzi sobie z częścią wyzwań – a to wszystko przez brak predyspozycji.

Programiści Javy oraz innych języków programowania powinni logicznie myśleć i dostrzegać schematy. To kluczowe umiejętności w procesie programowania – bez nich napisanie kodu jest bardzo trudne. Zdolności matematyczne przydają się w większości dziedzin programowania, szczególnie przy tworzeniu algorytmów oraz gier komputerowych. Co więcej, w zawodzie programisty trzeba się ciągle dokształcać i być na bieżąco. Stacki technologiczne oraz frameworki raz na jakiś czas ulegają znaczącym zmianom, a Java jest aktualizowana średnio raz na pół roku. Jeśli nie będziemy śledzić zmian, to szybko wypadniemy z obiegu.

Kursy i bootcampy dla początkujących programistów – czy warto?

Na początkujących programistów czyha wiele pułapek, a jedną z nich są kursy i bootcampy. Wiele firm oferuje rzetelne, dobrze napisane i realizowane programy nauczania, z których rzeczywiście możemy się wiele nauczyć. Niestety duża część obozów dla programistów jest przereklamowana – ich poziom wcale nie jest za wysoki, a po ukończeniu otrzymujemy niezbyt cenny certyfikat. Jeśli chcemy się przebranżowić, to trzeba liczyć się z koniecznością uczestniczenia w kilku kursach. Warto też rozważyć podjęcie studiów zaocznych lub nauki w szkole policealnej.

Praca jako programista Java – podsumowanie

Dobrzy programiści Javy mogą liczyć na atrakcyjne zarobki oraz korzystne warunki zatrudnienia, ale nie każdy może pracować w tym zawodzie. Niezbędne są podstawowe predyspozycje, w tym umiejętność logicznego myślenia oraz dostrzegania schematów, a także wytrwałość i determinacja. Przebranżowienie to ryzykowny proces, który potrwa co najmniej rok i wcale nie da gwarancji zatrudnienia, a programista Javy musi szkolić się przez całe życie. Zanim podejmiemy decyzję o zmianie zawodu, warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw!

Artykuł zewnętrzny.