WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Projekt „MOONRISE” wykorzysta lasery do stopienia księżycowego pyłu

Jak do tej pory ludzie nie budowali niczego poza ciałami niebieskimi innymi niż Ziemia. I choć lubimy sobie wyobrażać kolonie osadników, która w przyszłości pojawi się np. na Marsie, to Księżyc jest znacznie bardziej prawdopodobnym miejscem dla tego typu przedsięwzięć. 

Projekt MOONRISE ma na celu stworzenie bazy na powierzchni naszego naturalnego satelity, a zespół stojący za pomysłem ma zamiar go zrealizować w dość futurystyczny sposób. Proces budowy bazy na Księżycu będzie dość trudnym zadaniem, ale samo dostarczenie materiałów do miejsca tak odległego, jak srebrny glob, może być jeszcze trudniejsze. Nie można po prostu wysłać statku transportowego pełnego materiałów budowlanych, ponieważ takie rozwiązanie byłoby nieefektywne, a dodatkowo kosztowałoby fortunę.

Czytaj też: Zderzenie z nieznanym obiektem spowodowało różnice w wyglądzie Księżyca

MOONRISE zakłada inne podejście. Zespół związany z projektem zamierza zbudować materiały potrzebne do zbudowania bazy bezpośrednio na powierzchni Księżyca, używając potężnych laserów, aby przetopić tamtejszy pył w konkretne kształty. Byłby to więc druk trójwymiarowy dokonany z wykorzystaniem regolitu. Pierwszy poważny test tej technologii może nastąpić już w 2021 r., kiedy to pewien niemiecki startup zamierza zabrać lasery od MOONRISE na Księżyc, aby mógł przetestować je w warunkach rzeczywistych.

[Źródło: bgr.com]

Czytaj też: Ziemię minęła asteroida z własnym księżycem