Reklama
aplikuj.pl

Projekt NEOM stworzy niezależne megamiasto. Połączone wieżowce ciągnące się przez 170 km

Projekt NEOM, niezależne megamiasto, połączone wieżowce

Arabia Saudyjska ma w planach utworzenie miasta Neom, światowego centrum przemysłowego i biznesowego, uniezależniającego kraj od ropy naftowej. To miałoby kosztować 500 miliardów dolarów i obejmowałoby 16000 kilometrów wybrzeża i pustyni w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej.

Projekt Neom przewiduje megamiasta rodem z Cyberpunka

Mohammed bin Salman, saudyjski książę koronny pracuje obecnie nad futurystycznym miastem Neom, w którym to latające samochody byłyby niczym zaskakującym. Przynajmniej na tle cyborgów-pokojówek, świecących w ciemnościach plaży, robotami-dinozaurami, sztucznego deszczu czy programu inżynierii genetycznej w celu stworzenia silniejszych obywateli, oświetlanych nocą przez sztuczny księżyc. 

Czytaj też: Hodowla owiec na polach z panelami słonecznymi ma ogromny sens. Dlaczego?

Częścią projektu NEOM jest The Line, czyli miasto, które rozciąga się w linii prostej i obejmuje po prostu połączone ze sobą wieżowce, które pochłoną około 200 miliardów dolarów. W finalnej wersji będą rozciągać się na długość 170 kilometrów, a każdy z nich będzie mierzył 500 metrów wysokości. To właśnie będzie „miastem” w Neom, w którym nie będzie dróg, bo ich rolę będzie pełnić „system tranzytowy”.

Budynki będą wznoszone na różnych wysokościach, biorąc pod uwagę zróżnicowanie terenu, a obecnie projektanci opracowują prototyp wieżowca o długości półkilometra. Tego typu budynki będą musiały pomieścić wszystko – od sklepów po mieszkania, a także pomieszczenia biurowe czy centra rozrywki (via Bloomberg).