Reklama
aplikuj.pl

Promieniowanie kosmiczne może uszkodzić mózg myszy i wpłynąć na ich zachowanie

W głębinach kosmosu, z dala od ziemskiej atmosfery, znajduje się promieniowanie. Wiadomo, że powoduje ono choroby i zwiększa ryzyko zachorowania na raka u astronautów. Niedawno naukowcy przeprowadzili badanie pokazujące, że narażenie na promieniowanie podobne do kosmicznego może powodować uszkodzenie mózgu myszy i wpływać na ich zachowanie.

Badacze wystawiali codziennie myszy na promieniowanie wynoszące 1 milion mGy. Odpowiada to wartościom związanym z promieniowaniem w kosmosie. Eksperyment trwał sześć miesięcy. Pod koniec tego okresu naukowcy zbadali mózgi myszy, aby zobaczyć, czy zaszły w nich zmiany. Odkryli, że w dwóch obszarach mózgu myszy, hipokampie i korze przedczołowej, zaburzona została sygnalizacja komórkowa.

Czytaj też: Wiemy czy promieniowanie kosmiczne powoduje raka u astronautów

Oznacza to, że neurony były mniej zdolne do komunikowania się ze sobą, co powodowało zaburzenia uczenia się i pamięci. Uszkodzenie kory przedczołowej jest szczególnie niepokojące, ponieważ jest to obszar mózgu odpowiedzialny za planowanie i podejmowanie decyzji. Upośledzenie w tym obszarze mózgu może powodować znaczne problemy poznawcze, które mogą być trudne do wykrycia.

Dodatkowo autorzy eksperymentu odkryli, że napromieniowane myszy unikały interakcji społecznych. Oczywiście nie oznacza to, że takie same objawy wystąpiłyby u ludzi, jednak rezultat eksperymentu powinien stanowić wystarczające ostrzeżenie. Być może rozwiązaniem problemów mógłby być materiał ochronny lub suplementy diety łagodzące potencjalne efekty promieniowania.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Ulepszone narzędzia dla następnych astronautów na Księżycu