Reklama

Test alkomatu Promiler AL 9000 Lite

test Promiler AL 9000 Lite, recenzja Promiler AL 9000 Lite, review Promiler AL 9000 Lite, opinia Promiler AL 9000 Lite

Promiler AL 9000 Lite to alkomat z wyższej półki, który pomoże Wam w ocenie trzeźwości i zdolności do prowadzenia auto. Jak wypadnie on w praktyce?

Akcesoria i budowa Promiler AL 9000 Lite

Alkomat otrzymałem w specjalnym pudełko. Jest ono naszykowane tak, aby przechowując tam alkomat zapewnione były jak najlepsze warunki. Tego typu urządzenia nie można przechowywać byle gdzie, bowiem można popsuć sensor – w szczególności wpływ na to mają zbyt wysokie i niskie temperatury.

W zestawie znajduje się wygodny woreczek, zestaw ustników, instrukcja oraz dwie baterie. Te ostatnie są też włożone w alkomat, więc w pudełku są dodatkowe, jakby fabryczne się wyczerpały. Pamiętajcie, że każdy ustnik po jednym użyciu trzeba wymienić. Koszty 10 nowych sztuk to 12 zł – nie jest tak tanio, natomiast trzeba pamiętać o ich wymianie.

Gwarancja wynosi 12 miesięcy i w tym czasie możecie bezpłatnie uzyskać kalibrację urządzenia. Producent mówi, że Promiler AL 9000 Lite powinien być kalibrowany co 1000 pomiarów lub co 12 miesięcy, więc w czasie gwarancji spokojnie można skorzystać z tej darmowej usługi.

Promiler AL 9000 Lite ma wymiary 50 x 105 x 18 mm i waży 98 g z bateriami. Jest to więc małe i lekkie urządzenie. Sprawia też ono wrażenie dosyć delikatnego, więc musicie na niego uważać. Zastosowany sensor jest elektrochemiczny. Producent mówi, że został on zaprojektowany specjalnie dla tego alkomatu. Jego żywotność to 2000 pomiarów, a kolejny plus to wcześniej wspomniana potrzeba rzadszej kalibracji.

Oprogramowanie Promiler AL 9000 Lite potrafi też zapamiętać ilość wykonanych pomiarów, co pomoże w ogarnięciu, kiedy trzeba urządzenie kalibrować. Także potrafi ono zweryfikować działanie sensora oraz naładowanie baterii. Zakres pomiarów wynosi od 0 do 4 promili, a precyzja to 0,1 promila przy 1 promilu.

Jak działa Promiler AL 9000 Lite?

Obsługa alkomatu nie mogła być prostsza. Wkładacie ustnik, naciskacie przycisk, czekacie na napis blow, dmuchacie i macie wynik. Jak widzicie na powyższych zdjęciach miałem okazję kilka razy sprawdzić działanie alkomatu – wyniki odpowiadały mojemu stanowi. Obsługa jest zatem trywialna a wskazania prawidłowe – dzięki temu urządzeniu na pewno nie wsiądziecie pijani do auta.

Tutaj jest jeszcze jedna ważna kwestia – nie dmuchajcie od razu po spożyciu alkoholu. Może to uszkodzić czujnik, a tego nikt by nie chciał. Poza tym uzyskany wynik nie będzie prawidłowy. Należy odczekać 30 minut (w tym czasie nie wolno pić ani palić) i dopiero wtedy wykonać wynik – będzie on prawidłowy i nie będzie obawy o zniszczenie alkomatu.

Podsumowanie testu Promiler AL 9000 Lite

Promiler AL 9000 Lite kosztuje ok. 500 zł. Jest to bardzo dobre urządzenie wysokiej jakości, które pozwoli Wam sprawdzić, czy jesteście w stanie kierować autem. Obsługa jest naprawdę prosta – łatwiej nie dało się zaprojektować takiego urządzenia. Wskazania są bardzo dobre, jeśli oczywiście odpowiednio użytkujecie urządzenie.

W zestawie znajduje się opakowanie, które zapewni przechowywanie Promiler AL 9000 Lite w odpowiednich warunkach. Dzięki temu nie będzie obawy o zniszczenie sensora. Jest także kilka ustników, ale te z czasem i tak będziecie musieli dokupić. Kolejny plus to darmowa kalibracja w okresie gwarancyjnym.

Promiler AL 9000 Lite powie Wam też sam, kiedy trzeba dokonać kalibracji lub gdy baterie zaczynają się wyczerpywać. Moim zdaniem Promiler AL 9000 Lite to jedno z najfajniejszych urządzeń na rynku, które dodatkowo nie ma przesadzonej ceny. Po zbadaniu się takim urządzeniem będziecie mieli pewność, że możecie kierować autem.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.