Reklama
aplikuj.pl

Ten proszek może umożliwić produkcję ekologicznego wodoru

produkcję ekologicznego wodoru

Wodór może być paliwem przyszłości, ale jeśli nie zadbamy o to, aby jego produkcja była ekologiczna, skalowalna i opłacalna, to po „paliwie przyszłości” zostanie tylko marzenie. Na szczęście firmy pokroju 3M starają się urzeczywistnić przyszłość z wodorem w roli głównej, czego przejawem jest ten proszek, który może umożliwić produkcję ekologicznego wodoru.

Jak umożliwić produkcję ekologicznego wodoru?

Materiał, nad którym firma 3M pracuje od dziesięcioleci, może być kluczem do odblokowania opłacalnej produkcji zielonego wodoru. Ten proszek jest wykorzystywany podczas procesu oddzielania cząsteczek wodoru od wody z wykorzystaniem energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych.

Czytaj też: Dlaczego Uran jest tak dziwnie przechylony? Burzliwa przeszłość. A może coś innego?

Każde 10 gramów tego proszku może pomóc w wytworzeniu 10 ton wodoru i zapobiec emisji 100 ton węgla, a na dodatek zmniejsza również potrzebną ilość irydu, czyli rzadkiego i drogiego metalu, który kosztuje 4000 dolarów za uncję i jest potrzebny do procesu elektrolizy. Katalizator w proszku firmy 3M jest nadal we wczesnym stadium komercjalizacji, a sama firma z Minnesoty współpracuje z Departamentem Energii, aby wprowadzić go na rynek.