Kiedy trzymasz w rękach królika, możesz wyczuć puchate futro i jego ciepłe ciało. Możesz również określić jak mocno go trzymasz. Jeśli jednak posiadasz protetyczną rękę lub dłoń, powinieneś być ostrożny trzymając takie małe stworzenia, bo gdy nie jesteś w stanie dokładnie poczuć ile siły używasz, łatwo może stać im się jakaś krzywda. No chyba, że Twoja proteza ma zainstalowane ulepszenie od SynTouch, firmy która stworzyła robotyczne palce posiadające zmysł czucia.


Vikram Pandit, inżynier w SynTouch urodził się bez ręki. Twierdzi, że palce o nazwie BioTac, uczynią jego protezę łatwiejszą i bardziej intuicyjną w użytkowaniu. „Pozwolą one zwracać mniej uwagi podczas manipulowania delikatnymi obiektami jak jajko, korzystając z protezy bez sensorów” twierdzi Pandit.

Palce wzięły swój kształt i funkcję od swoich ludzkich odpowiedników. Mają długość połowy palca wskazującego z jednym knykciem po środku. Powyżej posiadają niebieską gumo-podobną skórę, którą okrywa warstwa płynu, pas elektrod i czujnik temperatury. Po drugiej stronie znajdują się wykonane z tworzywa sztucznego prostokąty robiące za paznokcie. Są one ważne podczas wyczuwania siły.

Kiedy BioTac trzymają jajko, ruch płynu wewnątrz mówi sensorom o położeniu i wielkości siły palców i zatrzymują się zanim będzie za późno. Na filmie poniżej możemy zobaczyć jak Pandti robi omlet z jajek, pomidorów, papryki i pieczarek. Bez palców z czujnikami czucia ta prosta czynność zajęłaby mu więcej czasu. „To po prostu pozwoli mi robić wiele rzeczy w ciągu dnia szybciej i bardziej jak osobie posiadającej obie dłonie.” mówi inżynier.

[źródło i zdjęcie: wired.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej