Proteza połączona bezpośrednio ze szkieletem

Istnieje wiele fantazji na temat protez. Jedne mają odbierać sygnały elektryczne z mięśni i nerwów, niektóre współpracować z mózgiem, a inne po prostu mają być i spełniać swoją rolę. Naukowcy przygotowali jednak coś całkiem nowego.

Większość nowych koncepcji pozostaje jedynie w fazie marzeń. Przez kilka najbliższych dekad najprawdopodobniej nie będą one dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Póki co, protezy to zwykłe kikuty zakończone lejem na kończynę. Są one jednak bardzo niewygodne- powodują obtarcia i zmieniają biomechanikę ciała. Naukowcy z University College w Londynie  opracowali protezy, które są połączone bezpośrednio ze szkieletem. Wdrożyli oni do użytku już 20 takich protez, u każdej z osób zaobserwowano brak obtarć oraz znaczne polepszenie jakości życia. Mike O’Leary, który ma amputowaną nogę powyżej kolana, mówi:

Moja zdolność do orientowania się, w jakim położeniu jest moja stopa, zdecydowanie wzrosła. Czuję wszystko przez kości.

Reklama

Ciekawym faktem jest sposób, w jaki naukowcy zabezpieczyli kończyny przed powstaniem zakażenie. Wzorują się oni na poroży jelenia, który ma pory na powierzchni kości. Pomagają one we wzrastaniu tkanek miękkich oraz uszczelniają przestrzeń między skórą a kością, zapobiegając zakażeniu. Dokładnie taka samą metodę zastosowała grupa badawcza. Proteza ma niedługo wejść do sprzedaży w Wielkiej Brytanii i USA.

proteza

Źródło: http://www.popsci.com/