WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Przeciek odnośnie GTX 1160 potwierdza, że rodziny RTX i GTX będą oddzielne

Od wielu tygodni wszystkich miłośników Nvidii i graczy czekających na nieco bardziej przystępne modele kart graficznych z obozu Zielonych dręczy jedno pytanie – jak to będzie z modelami XX60 i XX50? Do tej pory rozwiązań tego problemu było wiele, ale najnowszy przeciek odnośnie GTX 1160 potwierdza, że rodziny RTX i GTX będą oddzielne.

Wszystko rozbija się o technologię Nvidia RTX, czyli ray-tracingu w czasie rzeczywistym, który jest na tyle wymagający, że modele ze średniej półki zwyczajnie nie poradziłyby sobie z uciągnięciem zaawansowanej graficznie gry i tego efektu. Od początku sądziliśmy więc, że seria GeForce RTX będzie zarezerwowana dla tych najwydajniejszych (RTX 2080 Ti, 2080 i 2070), a pod rodzinę GeForce GTX podepną się te mniej wydajne propozycje. Jednak dziś serwis Videocardz i Expreview rzucił nowe światło na plany Nvidii odnośnie średniego segmentu. Na podstawie najnowszych informacji firma ma przygotowywać aż dwa warianty karty XX60 – GTX 1160 i RTX 2060. Wygląda więc na to, że RTX będzie zarezerwowany dla serii 20XX, a GTX będzie wiodło dalsze życie w 11XX.

Podczas gdy GTX 1160 będzie napędzany przez GPU TU106, to (z pozoru) wydajniejszy RTX 2060 otrzyma rdzeń 106-200. Prawdopodobnie ten drugi skorzysta jeszcze z technologii Nvidia RTX, ale ten pierwszy skorzysta z nowych rdzeni w architekturze Turing wyłącznie w obliczeniach „Turing Shaders”. Obie karty mają zadebiutować na rynku w połowie stycznia 2019 roku. Nie liczcie jednak na RTX 2050. Ten ma pojawić się wyłącznie w wydaniu GTX 1150.

Czytaj też: Wygięte iPady są całkowicie w porządku

Źródło: Videocardz