Reklama
aplikuj.pl

Jak długo utrzymują się przeciwciała po COVID-19? Poznaliśmy wyniki rocznego badania

pandemia

Naukowcy z Japonii postanowili przekonać się, jak długo utrzymują się przeciwciała po COVID-19. Okazało się, że 97% osób, które przeszły tę chorobę 12 miesięcy temu nadal posiada naturalną ochronę przed reinfekcją.

Zespół badawczy był zarządzany przez profesora Takeharu Yamanakę z Yokohama City University. Naukowcy przeprowadzili analizy obejmujące 250 osób, które uległy zakażeniu pierwotnie spotykanym koronawirusem SARS-CoV-2 między lutym a kwietniem ubiegłego roku. Wnioski płynące z przeprowadzonego przez nich eksperymentu są naprawdę optymistyczne.

Czytaj też: Pandemie groźniejsze niż COVID-19 – top 10

Wynika z nich bowiem, że aż 98% ozdrowieńców posiadało przeciwciała po 6 miesiącach od zakażenia. Z kolei po upływie 12 miesięcy wskaźnik ten wynosił imponujące 97%. Jeśli chodzi o obecność przeciwciał zapewniających ochronę przed kolejnymi mutacjami SARS-CoV-2, to tu również nie ma powodów do niepokoju. 90% ozdrowieńców, którzy doświadczyli umiarkowanych bądź ciężkich objawów, nadal miało przeciwciała chroniące przed nowymi szczepami – było tak zarówno po 6 jak i 12 miesiącach.

Przeciwciała po COVID-19 utrzymują się u większości ozdrowieńców nawet po 12 miesiącach od infekcji

Odrobinę niższe wskaźniki dotyczyły osób bezobjawowych oraz tych, które doświadczyły lekkich symptomów COVID-19. Odsetek ten wyniósł 85% po 6 miesiącach i 79% po roku w odniesieniu do brytyjskiego szczepu koronawirusa. W przypadku indyjskiej mutacji przeciwciała były obecne kolejno u 75% badanych (po 6 miesiącach) i u 69% (po 12 miesiącach). Wskaźniki dotyczące brazylijskiego szczepu to natomiast 81% i 76%. Do żadnych zmian na przestrzeni kolejnych miesięcy nie doszło w przypadku wariantu z Republiki Południowej Afryki – przeciwciała wykryto u 69% uczestników.

Czytaj też: O ile spada ryzyko hospitalizacji na COVID-19 wśród zaszczepionych?

Warto mieć na uwadze fakt, że obecność przeciwciał nie jest jedyną formą ochrony organizmu przed COVID-19. Ważną rolę pełnią także limfocyty B i T, które zawierają instrukcje dotyczące produkcji przeciwciał. To dzięki nim, w razie kontaktu z patogenem takim jak SARS-CoV-2, następuje błyskawiczna reakcja układu odpornościowego, który szykuje się do walki z potencjalnym zagrożeniem.