WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Przedwczesna śmierć na świecie – animacja

W każdym kraju możemy obliczyć średnią oczekiwaną długość życia. Długość ta zwykle zależy od płci i zwykle jest znacznie wyższa w krajach bogatszych niż w krajach biedniejszych. Jednak wiele osób umiera znacznie poniżej tej średniej. Czym spowodowane są przedwczesne zgony?

Okazuje się, że różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są ogromne. Portal VOX video przygotował prezentację pokazującą, jak przyczyny przedwczesnej śmierci zmieniają się w zależności od położenia geograficznego. W każdym kraju przedwczesna śmierć zbiera żniwo z nieco innego powodu.

Do stworzenia filmiku użyto miary „straconych lat”. Oznacza to, że jeżeli w kraju, w którym średnia długość życia wynosi 80 lat, człowiek umiera w wieku 27 lat z powodu używek, jak Janis Joplin albo Amy Winehouse, to traci 53 lata, jeżeli natomiast umrze jak w wieku 76 lat z powodu tętniaka, jak Albert Einstein, to traci „tylko” 4 lata. W ten sposób utworzono ranking czynników, które powodują najwięcej „straconych lat”.

W niektórych krajach takim czynnikiem jest AIDS, w innych malaria, w jeszcze innych wypadki samochodowe, a gdzie indziej z kolei udary mózgu. Ciekawe porównanie obejrzeć można na poniższym filmie. Co interesujące, wypadki drogowe sieją największe spustoszenie w krajach, w których prawo jazdy nie jest zbyt powszechne.

[źródło i grafika: sciencealert.com]