Reklama
aplikuj.pl

Przekształcenie tuneli metra w lodówki zapewniłoby ciepło tysiącom domów

Przekształcenie tuneli metra w lodówki zapewniłoby ciepło tysiącom domów
Przekształcenie tuneli metra w lodówki zapewniłoby ciepło tysiącom domów

Według naukowców z Laboratorium Mechaniki Gleby (LMS) EPFL można znacznie lepiej wykorzystać obecne tunele metra, przemieniając je w wielkie lodówki. Oczywiście to jedynie uproszczenie, ale sprowadza się do wyłożenia tuneli rurami z tworzyw sztucznych z jakimś płynem (nawet wodą), przez które przepływałyby hektolitry zimnej wody, która podgrzewałaby się na swojej drodze i trafiała do mieszkań na powierzchni. Latem z kolei proces może zostać odwrócony i voila – klimatyzacja przez rozpraszanie ciepła pod ziemią.  

Czytaj też: Toksyczny gaz może być wyznacznikiem świadczącym o obecności życia pozaziemskiego

Tunele metra są dosyć ciepłymi miejscami przez natłok ludzi, pociągów i ton elektroniki. To pochodzi czy to z hamujących i pędzących wagonów, rozgrzewających przecinane powietrze, ciał pasażerów, oświetlenia, czy nawet przewodów elektronicznych, które dostarczają wszędzie prąd. Obecnie rozpraszaniem tego ciepła zajmują się rozbudowane systemy wentylacji, które mogłyby zostać wyłączone na rzecz systemu odzysku ciepłą geotermalnego, na które wpadli naukowcy.

Dokładne obliczenie ilości ciepła w powietrzu tuneli kolejowych jest trudne, ale wspomniani naukowcy podobno opracowali model, który umożliwia precyzyjne obliczenie współczynnika przenikania ciepła w danym środowisku tunelu. Ta ważna formuła może być zastosowana do opracowania systemów, które wykorzystują zgromadzone ciepło i transportują go prosto do mieszkań. Zespół twierdzi, że opisany wcześniej system byłby nie tylko tani, ale też energooszczędny w instalacji, a także cholernie wytrzymały, choć tamtejsze pompy trzeba byłoby wymieniać do ćwierć wieku. Całość poparli wyliczeniami:

Nasze badania pokazują, że dopasowanie systemu odzysku ciepła na 50 do 60 procent planowanej trasy pokryłoby potrzeby grzewcze na poziomie 1500 standardowych apartamentów o powierzchni 80 m2 lub nawet 4000 domostw energooszczędnych z certyfikatem Minergie. Przejście z ogrzewania gazowego obniżyłoby emisje CO2 miasta o dwa miliony ton rocznie.

Czytaj też: Te bakterie jelitowe dają sportowcom przewagę

Źródło: New Atlas