Reklama
aplikuj.pl

Nastąpił przełom w dziedzinie interakcji pomiędzy światłem a materiałami

Zespół badawczy utworzony przez naukowców z uniwersytetów Harvarda oraz McMastera doprowadził do powstania przełomowej platformy. Tworzące ją wiązki światła komunikują się bowiem ze sobą poprzez ciała stałe.

Opisywana technologia opiera się na formie hydrożelu opracowanej przez badaczy z Harvardu. Pozostałe elementy są tworzone za sprawą technik manipulacji światłem oraz jego pomiarów. W ten sposób powstał materiał, który zawiera cząsteczki reagujące na światło. Ich struktura zmienia się na skutek obecności wiązek. To z kolei zapewnia nowe właściwości oraz umożliwia komunikację między wiązkami, co umożliwia przekazywanie informacji.

Materiał ten można określić mianem „inteligentnego”, bowiem wiązki, które przez niego przechodzą wpływają na siebie wzajemnie nawet w sytuacji, gdy ich pola optyczne się na siebie nie nakładają. Co więcej, naukowcy mogą dowolnie kierować tymi interakcjami.

Do czego może przydać się tego typu technologia? Przede wszystkim w dziedzinie obliczeń wykonywanych w pełni na podstawie wiązek światła. Idea usunięcia „sztywnych” elementów i sterowania światłem przy okazji wiązek od wielu lat napędzała bowiem działania naukowców.