Quantum Learning Machine (QLM) to środowisko lokalne stworzone przez Atos. Okazuje się, że udało się uzyskać przełom w obszarze obliczeń kwantowych – można teraz symulować prawdziwe kubity (najmniejsza i niepodzielna jednostka informacji kwantowej – wikipedia).
Naukowcy z sukcesem stworzyli model szumu kwantowego, dzięki czemu symulacja jest bardziej realistyczna niż kiedykolwiek i coraz bliższa spełniania wymaganiom badaczy. QLM posiada więc możliwość modelowania zaawansowanych urządzeń do obliczeń. Dzięki temu możliwe jest optymalizowanie swoich algorytmów kwantowych na każdym urządzeniu kwantowym. Thierry Breton, Prezes i CEO Atos, powiedział:
Jesteśmy pod wrażeniem niezwykłego postępu, jaki zrobił program Atos Quantum do dzisiaj. Od wprowadzenia Atos QLM w lipcu 2017, rozwiązanie to zyskało na szeregu innowacji dokonanych przez zespoły Atos Quantum. Dzięki skutecznemu modelowaniu szumu kwantowego, badacze z Laboratorium Atos Quantum przenieśli symulacje w zupełnie nowy wymiar, jeszcze bliższy rzeczywistości. Ten przełom w obszarze R&D, wspierany przez światowej klasy Radę Naukową, toruje drogę badaczom na całym świecie, już dzisiaj umożliwiając im prowadzenie testów różnych algorytmów, które zapewnią przyszłym komputerom kwantowym pełnię ich możliwości, szczególnie w zakresie aplikacji związanych ze sztuczną inteligencją.
Obliczenia kwantowe to przyszłość poradzenia sobie z problemem ilości danych dostarczanych przez Big Data i Internetu rzeczy, dlatego też każdy sukces w dziedzinie badań nad komputerami kwantowymi jest ważnym krokiem na przód.
Źródło: Materiały prasowe