Reklama
aplikuj.pl

Przełomowa metoda astronomiczna przynosi korzyści w nanoskali

Naukowcy wprowadzili nowatorskie podejście do fizyki kwantowej, które oznacza skok technologiczny w sposobie, w jaki naukowcy mogą badać materiały kwantowe.

Jak przyznają autorzy badania, przenieśli oni technikę ze skali międzygalaktycznej do nanoskali.Wyposażeni w multimodalne narzędzia stosowane w nanonauce są w stanie dorzeć w miejsca, o których jeszcze pięć lat temu nikt nawet nie myślał.

Dokonania naukowców opierają się na tzw. technice „multi-messenger”, której w ostatnich dekadach używano do badania odległych zjawisk, takich jak fuzje czarnych dziur. Równoczesne pomiary przy pomocy instrumentów, w tym teleskopów podczerwieni, optycznych, rentgenowskich i grawitacyjno-falowych, mogą razem dać dokładniejszy obraz, niż miałoby to miejsce osobno.

Czytaj też:

Jako że trwają poszukiwania nowych materiałów, które mogą zakończyć dotychczasową zależność od półprzewodników elektronicznych, to kontrola właściwości materiałów za pomocą światła może zapewnić lepszą funkcjonalność, szybkość, elastyczność i efektywność energetyczną.

Eksperymenty na materiałach kwantowych zwykle przedstawiały wyniki uzyskane przy użyciu tylko jednego rodzaju spektroskopii. Badacze wykazali, że możliwe jest wykorzystanie kombinacji technik pomiarowych do jednoczesnego badania właściwości elektrycznych i optycznych. Przeprowadzili swój eksperyment skupiając światło lasera na ostrym końcu sondy pokrytej materiałem magnetycznym. Gdy cienkie warstwy tlenku metalu podlegają obciążeniu, ultra-szybkie impulsy świetlne mogą spowodować przejście materiału w niezbadaną fazę w nanoskali, a owa zmiana jest nieodwracalna.

Skanując sondę nad powierzchnią próbki, badacze byli w stanie wyzwolić zmianę lokalnie, jednocześnie manipulując i rejestrując właściwości elektryczne, magnetyczne i optyczne tych wyzwalanych światłem domen z dokładnością do nanoskali.