Reklama
aplikuj.pl

Dokonano przełomowej obserwacji dotyczącej gromad galaktyk

Astronomowie obserwowali chmury gorącego gazu krążące w gromadach galaktyk. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano takiego zjawiska, które może być napędzane przez burzliwe zjawiska takie jak fuzje.

Gromady galaktyk są największymi układami we Wszechświecie powiązanymi grawitacyjnie. Zawierają one setki do tysięcy galaktyk i duże ilości gorącego gazu znanego jako plazma, który osiąga temperaturę około 50 milionów stopni i świeci jasno w promieniach X. Badanie ruchów tej plazmy może być kluczem do zrozumienia, jak tworzą się, ewoluują i zachowują gromady galaktyk.

Na potrzeby badania wybrano dwie gromady galaktyk – gromadę w Perseuszu i Abell 1656. Po raz pierwszy naukowcy śledzili ruchy plazmy znajdującej się w ich obrębie. W ten sposób znaleźli bezpośrednie oznaki występowania plazmy w obrębie gromady w Perseuszu – jednego z najbardziej masywnych znanych obiektów we Wszechświecie i najjaśniejszej gromady na niebie pod względem promieniowania X. Chociaż teoretycznie ten rodzaj ruchu został przewidziany, nigdy wcześniej nie był widziany w kosmosie.

Przyglądając się symulacjom ruchu plazmy w gromadzie, badacze przeanalizowali, co było przyczyną tego ruchu. Stwierdzili, że jest to prawdopodobnie spowodowane zderzaniem się i łączeniem z gromadą mniejszych galaktyk. Wydarzenia te są na tyle energetyczne, że zakłócają pole grawitacyjne Perseusza i uruchamiają ruch plazmy, który potrwa wiele milionów lat.

W przeciwieństwie do Perseusza, który charakteryzuje się gromadą główną i kilkoma mniejszymi, Abell 1656 nie zawierała krążącej plazmy. Wydaje się ona masywną gromadą składającą się z dwóch mniejszych, które powoli łączą się ze sobą.