WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Badania przewidują, że do 2100 roku będzie nas 11 miliardów

Obecnie na świecie jest około 7,2 miliarda osób. Wiele badań szacowało, że do 2050 roku osiągniemy liczbę 9 miliardów ludzi i na niej się zatrzymamy. Nic bardziej mylnego, najnowsze wyniki mówią, że istnieje 80% szans, na to że w 2100 roku na Ziemi będzie pomiędzy 9,6 a 11,3 miliarda osób. Praca została opublikowana w Science.

Naukowcy wzięli pod uwagę wysoki poziom narodzin oraz szybsze niż oczekiwano, postępy z walką z HIV/AIDS w Afryce. Jednakże praca ma kilka zastrzeżeń. Zmiana klimatu może wywrócić rolnictwo do góry nogami, mogą być problemy z dostarczaniem wody i żywności. Nie ma także badań, które wzięły by pod uwagę możliwość wystąpienia katastrof, takich jak wojny, głód oraz choroby.

Wcześniejsze prace przyjmowały, że spadek urodzin, który został zaobserwowany w Azji i Ameryce Łacińskiej, będzie także miał miejsce w Afryce. Ale to było błędne założenie. Na przykład w Nigerii, która ma 160 milionów mieszkańców, kobiety wciąż rodzą średnio sześcioro dzieci i tak się dzieje od 15 lat. Istnieje 90% szans, że w 2100 roku ludność tego kraju wyniesie ponad 532 miliony osób. Ogólnie, w Afryce, liczba mieszkańców wzrośnie z 1 miliarda do 4 miliardów.

Warto tez zauważyć, że szacunki wykonane przez ONZ są dokładne, co potwierdza historia. W 1950 roku podali oni, że w 2000 roku liczba ludzi na świecie wyniesie 6,2 miliarda. W rzeczywistości liczba ta wynosiła około 7 miliardów. Byli oni najblizej ze wszystkich przewidywań. Patrick Gerland, demograf w ONZ, mówi:

Wcześniejsze tego typu prace bazowały na scenariuszach, więc było wiele wątpliwości. Ten projekt zapewnia bardziej statystyczne podejście w przewidywaniu.

Dyrektor Vienna Institute of Demography, Wolfgang Lutz, mówi, że według ich badań około 2070 roku liczba mieszkańców Ziemi wyniesie około 9,4 miliard i od tej pory będzie spadać. Cóż, mają oni inne przewidywania, ale jedno jest pewne- w najbliższym czasie czeka nas tylko wzrost i znaczne zwiększenie zapotrzebowania na wodę, żywność.

populacja

Źródło: http://www.technologyreview.com/http://phys.org/, zdjęcie: A. Raftery / Univ. of Washington