Reklama
aplikuj.pl

Przewlekły stres zwiększa wzrost komórek rakowych

stres, nowotwór, stres a rak, stres a komórki rakowe, adrenalina

Naukowcy właśnie dowiedzieli się, w jaki sposób przewlekły stres zwiększa wzrost komórek rakowych. Możliwe, że znaleźli też oni sposób na powstrzymanie tego procesu.

Badacze pochodzą z Dalian Medical University w Chinach i współpracowali przy eksperymentach z naukowcami z całego świata. Udało im się odkryć mechanizm, który powoduje przewlekły stres napędzający wzrost komórek nowotworowych. Eksperymenty przeprowadzone zostały na mysich modelach raka sutka.

Naukowcy umieścili myszy w małych pomieszczeniach na tydzień a następnie podzielili je na dwie grupy. Jedną dali do dużego miejsca, aby przerwać stres a drugą trzymali dalej w małych pomieszczeniach przez kolejne 30 dni.

Czytaj też: Młody szpik kostny zapobiegł upośledzeniu funkcji poznawczych

Badania, zgodnie z oczekiwaniami, wykazały, że druga grupa myszy miała większe guzy nowotworowe niż ta pierwsza. Badacze odkryli, że zestresowane myszy miały znacznie większy poziom adrenaliny niż grupa kontrolna. To właśnie ten hormon wpływa na wzrost komórek nowotworowych.

W kolejnych badaniach naukowcy podali myszom wystawionym na stres lek blokujący ADRB2 – receptor adrenaliny. Okazało się, że po tym guzy nowotworowe były mniejsza a także zmniejszyła się liczba komórek macierzystych nowotworowych.

Ale jak dokładnie działa sam proces pomagania we wzroście komórek nowotworowych? Adrenalina wiąże się a ADRB2 co zwiększa poziom dehydrogenazy mleczanowej. Jest to enzym, który daje zastrzyk energii mięśniom w momencie zagrożenia. Produktem ubocznym zwiększania w taki sposób naszej energii jest mleczan. To właśnie nim żywią się komórki nowotworem i w ten sposób mogą one szybciej rozrastać się.

Czytaj też: Komórki macierzyste wyleczą urazy rdzenia kręgowego

Źródło: Medicalnewstoday