Szybki rozwój technologii bazującej na sztucznej inteligencji nieodmiennie wiąże się z rozwojem inteligentnych robotów sprzątających. Stają się one coraz „mądrzejsze” i w coraz większym stopniu wyręczają nas od codziennych obowiązków. Poprawia się nawigacja, żywotność baterii, oprócz zwykłego odkurzania (też coraz lepszego) dostajemy możliwość zamiatania czy mopowania. Najpopularniejszymi markami inteligentnych robotów na rynku są Roborock, Ecovacs, irobot i ROIDMI.
Narodziny inteligentnych odkurzaczy uwolniły ludzi od wielu codziennych obowiązków
Moc czyszczenia
Czynnikiem, który sprawił, że tak chętnie ludzie sięgnęli po inteligentne odkurzacze jest fakt, że za ich pomocą można osiągnąć o wiele lepsze wyniki sprzątania. Oczywiście na moc czyszczenia ogromny wpływ ma jakość wybranego sprzętu i kilka istotnych czynników:
Moc ssania
Według danych w przypadku najpopularniejszych modeli wspomnianych wcześniej firm wygląda to następująco:
- ROIDMI EVE Plus (2700pa)
- Roborock S6max V (2500pa)
- iRobot i7 (2200pa)
- EcovacsT8 (1500pa)
Szczotka główna
W modelu iRobot i7 mamy do czynienia z najbardziej charakterystycznym wyglądem szczotki. Jest to kombinacja gumowych szczotek, które dzięki ścisłemu przyleganiu do podłogi zamiatają dokładniej i o wiele trudniej zaplątują się w nie włosy.
W przypadku pozostałych modeli mamy pojedynczą szczotkę o uniesionej konstrukcji i skręceniu ku dołowi dzięki czemu skutecznie czyści kurz.
Metody mopowania
To bardzo istotny czynnik, bo dzięki tej funkcji inteligentny odkurzacz usunie także plamy i jeszcze dokładniej oczyści podłogę. Tym samym jesteśmy uwolnieni od kolejnej czynności.
Przy wyborze takiego sprzętu warto wiedzieć, że:
- EcovacsT8 posiada podwójny zbiornik wody, a co za tym idzie także podwójny tryb mopowania. Tryb wibracyjny o wysokiej częstotliwości skuteczniej usuwa plamy, jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę czy w domu nie ma drewnianej podłogi, bo tryb wibracji może pozostawiać na podłodze wodę.
- ROIDMI EVE mopuje podłogę za pomocą trzystopniowego trybu mopowania przeznaczonego do głębokiego oczyszczania, a elektroniczny zbiornik dozuje wodę tak precyzyjnie, że nie trzeba obawiać się jej pozostałości na podłodze jak może się zdarzyć w przypadku Roborock S6max V.
- IRobot i7 z kolei nie posiada funkcji mopowania.
Czas pracy baterii
Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest żywotność baterii, czy wystarczy ona na czyszczenie, czy jednak odkurzacz będzie musiał być w trakcie ładowany. W przypadku tych czterech modli wygląda to następująco:
- ROIDMI EVE Plus (250min) w przypadku tego modelu mamy też do czynienia z większą wytrzymałością, co pozwala na wyczyszczenie na jednym ładowaniu nawet 250㎡
- Ecovacs T8 (175min)
- Roborock S6max V (150min)
- iRobot i7 (75min)
Możliwość planowania trasy sprzątania
Wielu użytkowników jako minus inteligentnych odkurzaczy podaje, że często muszą go ręcznie przenosić na inne miejsce, bo ten albo się zablokował, albo nie jest w stanie pokonać jakiejś przeszkody. Możliwość planowania trasy sprzątania pozwala robotowi określić, czy jest w stanie dokonać w danym miejscu sprzątania samodzielnie. Jak to wygląda w przypadku podanych modeli?
- ROIDMI EVE Plus wykorzystuje laserową technologię SLAM, a inteligentny system map ROIDMI pozwala mu na dynamiczne planowanie trasy.
- iRobot i7 wykorzystuje technologię visual SLAM do opanowania układu środowiska i rysowania map poprzez zbieranie danych obiektowych, a jego zasięg i dokładność wzrastają wraz z liczbą czasów czyszczenia
- Ecovacs T8 i Roborock S6max wykorzystują technologię laser + visual SLAM, która systematycznie planuje trasy i może identyfikować i unikać przeszkód.
Opisane tutaj trzy czynniki są niezbędne by inteligentny odkurzacz sprostał oczekiwaniom użytkowników i uwolnił go od codziennych czynności. Oczywiście całkowicie nie da się wyeliminować udziału użytkownika. Nadal trzeba ręcznie wyczyścić pojemnik na kurz, choć pojawiła się już technologia automatycznego odpylania. Po zakończeniu zamiatania urządzenie wraca do stacji bazowej, a odpady zgromadzone w skrzynce na kurz zostają zassane do skrzynki służącej zbieraniu kurzu, więc odpada część pracy.
Z tych najpopularniejszych modeli w tę technologię wyposażony jest ROIDMI EVE PLUS. Po zakończeniu sprzątania za pomocą potężnego ssania pojemnik na kurz jest opróżniany. Dodatkowo stacja odpylania wyposażona jest w ekran LED, co ułatwia nie tylko sprawdzenie stanu odpylania, ale również stan usuwania bakterii i ilości pyłu. Za pomocą jednego długiego dotknięcia w ekran można uruchomić odpylanie.
Marka ROIDMI jest nieco mniej znana w Europie niż iRobot i Ecovacs, jednak stacja zbierania kurzu zdecydowanie uatrakcyjnia te urządzenie.
A jak to wygląda cenowo?
- irobot i7 i EcovacsT8 kosztują około 550 USD bez stacji zbierania kurzu,
- Roborock S6max V kosztuje 669 USD
- ROIDMI EVE Plus wyposażony w stację zbierania kurzu, kosztuje około 400 USD.
Wszystkie cztery opisywane modele charakteryzują się dużą wydajnością. iRobot i7+ lub EcovacsT8 AIVI skierowane są do osób skupiających się na świadomości marki, bo posiadają silną międzynarodową reputację. Jeśli bardziej interesuje cię marka z silną technologią i innowacyjnością, wybierz Roborock S6max V. Jednak jeśli bardziej interesuje cię wydajność kosztowa i doświadczenie użytkownika, ROIDMI EVE Plus to świetny wybór.
Materiał powstał we współpracy z firmą MC Mart.