Reklama
aplikuj.pl

Przezroczysta powłoka może zmniejszyć zużycie energii przez klimatyzatory

Choć dla ludzi żyjących na półkuli północnej zbliża się zima, dla mieszkających na południe od równika sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tamtejsze pomieszczenia w wysokich temperaturach będą potrzebowały klimatyzatorów, aby umożliwić istotom żywym normalne funkcjonowanie. Problem w tym, że zużywają one dużo energii. Inżynierowie stworzyli przezroczystą powłokę, która rzekomo odbija nawet 70 procent ciepła pochodzącego ze Słońca.

MIT twierdzi, że klimatyzatory zużywają około 6 procent całej energii elektrycznej wyprodukowanej w USA, co kosztuje miliardy dolarów. Zespół szacuje, że jego powłoka odbijająca ciepło może obniżyć koszty klimatyzacji (i energii) budynku nawet o 10 procent. Warunkiem jest pokrycie wszystkich okien wspomnianym materiałem.

Dzięki zawartym w niej mikrocząstkom powłoka pozostaje w zasadzie przezroczysta do temperatury, ale po przekroczeniu temperatury 32 stopni Celsjusza nastąpi kurczenie materiału. Nada mu to wygląd szkła, i ograniczy ilość ciepła przechodzącą przez tę warstwę. Prace nad projektem rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy Nicholas Fang z MIT rozpoczął współpracę z naukowcami z Uniwersytetu w Hongkongu w zakresie sposobów zmniejszania zużycia energii w budynkach, szczególnie w gorących i ciepłych miesiącach letnich.

Zespół badawczy przyjrzał się różnym powłokom, które pozwoliłyby zatrzymać ciepło. Ostatecznie badacze wybrali  materiał z mikrocząstek chlorowodorku poli (N-izopropyloakryloamidu) -2-aminoetylowego, który został zmodyfikowany, aby skuteczniej odbić promienie. Przy odpowiednio wysokiej temperaturze wypełnione wodą kulki kurczą się, skutecznie wyciskając płyn i tworząc zwarte wiązki włókien.

Podczas testów naukowcy zmierzyli ciepło przechodzące przez powłokę i stwierdzili, że zatrzymała ona nawet 70% promieniowania.

[Źródło: newatlas.com; grafika: MIT]

Czytaj też: Ludzkość zbliża się do punktu, w którym nie będzie odwrotu od zmian klimatu