WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Przezroczysty wyświetlacz od Panasonic jest gratką dla zwolenników nowoczesnego wystroju

Urządzenie swojego własnego kąta jest zdecydowanie tą najlepszą częścią po małym remoncie, postanowieniu odświeżenia wnętrza, czy nawet wielkiej przeprowadzce. Klimacik można wprawdzie skompletować już w okolicznej placówce IKEA, ale co w momencie, kiedy poszukujemy czegoś naprawdę nowatorskiego? Wtedy musimy rzucić okiem na dzieła pokroju tego najnowszego od firmy Panasonic, które z miejsca tchnie w jakieś pomieszczenie nowoczesnego ducha. 

Wspomniane dzieło tej firmy jest tak naprawdę tylko, ale jednocześnie aż przezroczystym wyświetlaczem OLED w ramach instalacji Salone del Mobile ze szwajcarskiej Vitra. Panasonic w tej współpracy wykorzystał specjalistyczną wiedzę tego pierwszego w zakresie projektowania mebli i tej technologii, aby zbadać możliwość integracji urządzeń audiowizualnych z naszymi pomieszczeniami mieszkalnymi. Efekt zdecydowanie się udał, bo wyświetlacz przypomina szklaną szafkę i jest przy tym pierwszym z wielu, który pokazuje, jak nowe technologie można bezproblemowo zintegrować z nowoczesnym wystrojem domu.

Koncepcję opracowali skandynawscy projektanci Daniel Rybakken i Panasonic Design Kyoto. Gdy nie jest zasilany, wyświetlacz ma wygląd szklanej tafli umieszczonej w drewnianej ramie, ale szkło szafki budzi się do życia po podłączeniu do prądu, przyciągając widzów, by obserwowali, co jest wyświetlane na ekranie. Oczywiście przy zachowaniu pierwotnego tła, którego wyeksponowanie było możliwe, dzięki ukryciu całej elektroniki w ramie, która pełni również rolę stojaka. Na razie przezroczysty wyświetlacz OLED jest jednak tylko koncepcją projektową, ale Panasonic twierdzi, że aktywnie poszukuje informacji zwrotnych z myślą o przyszłej produkcji.

Czytaj też: Sztuka dla sztuki w Beovision Harmony z 77-calowym telewizorem i głośnikami

Źródło: Panasonic, New Atlas