Reklama
aplikuj.pl

Przy „hiperglue” superglue wymięka, czyli wiązania na poziomie molekularnym

hiperglue, nowy klej, hiper klej, klej na poziomie molekularnym

Kleje może i nie urosły do pozycji taśmy klejącej, która „naprawi wszystko”, ale i tak są niezłe… często, ale nie zawsze, choć to może zmienić nowy hiperglue.

Oczywiście pomimo rozwoju kleju wciąż istnieje wiele materiałów, które są odporne na ich działanie. na szczęście teraz naukowcy z Kanady opracowali nową formułę, która według nich może wypełnić luki pomiędzy dwoma materiałami, wykorzystując ultra-silne połączenia na poziomie molekularnym do tworzenia nowych rodzajów wiązań.

Badania zostały przeprowadzone przez materiałoznawców z University of British Columbia i University of Victoria, którzy opisali swój nowy klej jako hiperglue (stąd moje jasne nawiązanie do popularnego superglue). Kluczem do jego nowej formuły jest proces opisany jako sieciowanie, które zachodzi w momencie, kiedy specjalnie zaprojektowane przez zespół molekuły są narażone na ciepło lub długofalowe promieniowanie UV, wywołując nowy rodzaj reakcji chemicznej.

Jak tłumaczą badacze:

Cząsteczki te można aktywować termicznie lub fotochemicznie z wytworzeniem karbenów, które łatwo wprowadzają się do polimerowych wiązań węgiel-wodór, prowadząc w ten sposób do sieciowania.

Według zespołu te usieciowane wiązania mogą trzymać razem różne materiały, zachowując jednocześnie odporność na uderzenia i korozję. Technikę tę można „szeroko zastosować” do tworzyw sztucznych i włókien syntetycznych, tworząc możliwości mieszania i dopasowywania materiałów, których obecne kleje na rynku nie są w stanie połączyć.

Jednym z bardziej obiecujących zastosowań, jakie naukowcy przewidują dla nowego hiper kleju, jest spajanie bardziej wytrzymałej odzieży. Zespół współpracuje już z innymi badaczami nad nowymi rodzajami odzieży dla osób udzielających pierwszej pomocy, w tym wysokowydajną zbroją z ochroną balistyczną.