Co roku cały świat zaczyna się bronić przed grypą. Wirus co roku adaptuje się do wdrożonych szczepionek i umie je pokonywać. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Oxfordu zbliżają nas do uniwersalnej szczepionki przeciwko grypie.
W ramach badań naukowcy wykorzystali modele matematyczne, aby lepiej zrozumieć ewolucję wirusa. Zidentyfikowali oni pewne sekcje, które zbytnio się nie zmieniły. Wysunęli oni też teorię, że to właśnie na nie układ odpornościowy powinien reagować. W tym celu naukowcy zbadali próbki pobrane od dzieci z 2006 i 2007 roku. Badacze odkryli, że owe sekcje poddawały się recyklingowi. Następnie pobrali oni te same sekcje z wirusów z 2006 i 1977 roku oraz wstrzyknęli je myszom. Okazało się, że zwierzęta te chronione są przed wirusem z 1934 roku.
Badania doprowadziły do wniosku, że owe sekcje mogą mieć zastosowanie w przyszłości. To właśnie może doprowadzić do stworzenia uniwersalnej szczepionki na wszystkie odmiany wirusa. Co więcej, takie samo podejście można zastosować do przeziębienia czy HIV.
Źródło: https://newatlas.com/