Reklama
aplikuj.pl

Ciepłe przyjęcie Days Gone na PC przez graczy. Deweloperzy chcą dokończyć historię gry

days gone, pc

Days Gone powróciło do sfery zainteresowania graczy. Wiemy już, jak tytuł radzi sobie na komputerach.

Premiera Days Gone na PC

Pecetowa wersja Days Gone została wydana. Tytuł w dotychczas był dostępny tylko na konsoli PlayStation 4, ale można było też uruchomić go na PlayStation 5. Bend Studio długo pracowało nad portem gry na pecety i wychodzi na to, że się opłaciło. Czyżby szanse na kontynuacje rosły? Choć według przecieków, Sony odrzuciło projekt Days Gone 2, to twórcy wierzą, że uda im się jeszcze przekonać korporacje Japończyków.

Jak w momencie pisania tego wpisu radzi sobie Days Gone na PC? Tytuł w tej chwili zebrał 244 recenzje od graczy, a 87 procent z nich jest pozytywnych. Tym samym platforma Valve określa recenzje gry jako „Bardzo pozytywne”. Wydawać by się mogło, że mamy tutaj do czynienia z prawdziwym hitem, ale powinniśmy jeszcze trochę poczekać. Większa liczba osób sprawdzi tytuł dopiero wieczorem i wtedy zapewne dowiemy się o ewentualnych problemach produkcji, która zostanie przetestowana na większej próbie graczy. Patrząc jednak na aktualne oceny – szanse na potencjalną kontynuację Days Gone 2 rosną.

Czytaj też: The Division Heartland wyciekło na długo przed premierą

Z drugiej jednak strony – to, co może na ten moment niepokoić i sprawić, że szanse na Days Gone 2 jednak się kurczą, to średnia ocen recenzentów. Tak jak i w przypadku konsolowej wersji Days Gone, tak i tutaj nie mamy do czynienia z wielkim hitem, którego oczekuje Sony. Serwis MetaCritic, agregujący recenzje gier wideo i innych dóbr kultury, wyliczył średnią ocen na poziomie… 78 na 100. Mamy 16 pozytywnych ocen (powyżej 75/100) oraz trzy przeciętne. Takie recenzje zdecydowanie nie spodobają się Sony i coś mi się wydaje, że możemy się pożegnać z ewentualną kontynuacją.

Twórcy Days Gone mają nadzieję

Czy były jeszcze na to jakiekolwiek szanse? Sadząc po ostatnim wywiadzie, którego udzielili deweloperzy – mieli oni taką nadzieję. Redaktor serwisu wccftech w rozmowie z twórcami stwierdził…

Osobiście, naprawdę mi się gra podobała. Mam nadzieję, że zostanie dobrze odebrana na PC, abyśmy w przyszłości dostali kontynuację, bo gra kończy się cliffhangerem…

Ron Allen z Bend Studio odpowiedział na to

Tak. Uwielbiam czytam wszystkie teorie fanów na temat tego, co będzie dalej. Super się to czyta. Zaangażowanie fanów w nasze studio… byliśmy nim zszokowani. […] Oni są dla Days Gone jak wojownicy. To jest niesamowite.

To nie jest prosty port

Ewidentnie widać, że deweloperzy pokładają ogromne nadzieje w ich pecetowym porcie gry. Z tego samego wywiadu dowiedzieliśmy się również kilku innych ciekawostek. Okazuje się, że prace nad pecetowym wydaniem gry rozpoczęły się od razu po tym, gdy konsolowe wydanie gry zostało załatane i otrzymało dodatkową zawartość w postaci trybu wyzwań czy survival. Twórcy chętnie przystąpili do prac na edycją PC gry, bo wielu z nich jest hardkorowymi pecetowcami. Nie chciano też stworzyć zwykłego portu. Zależało im na tym, aby gracze czuli, iż jest to produkcja stworzona od początku pod PC, wykorzystująca wszystkie możliwości sprzętu.

Nie oznacza to jednak, że nie było kilka problemów. Produkcja z myślą o konsoli to też nastawienie się np. na to, że gra będzie obsługiwana przez DualShock 4 czyli kontroler z panelem dotykowym czy głośnikiem. Ujęcia w grze również były tworzone z myślą o formacie obrazu 16:9. Ostatecznie gra wspiera wiele różnych kontrolerów, a interfejs zawsze dostosowuje się do naszego obrazu, lecz deweloperzy musieli trochę nad tym popracować.

Czytaj też: Wydajność Mass Effect Legendary Edition na PS5 i XSX zbadana. Znamy zwycięzcę

Guerilla Games, czyli studio należące do Sony, również portowało swoją grę (Horizon: Zero Dawn) na PC. Początkowo mieli sporo problemów, ale ostatecznie gra jest teraz bardzo dobrze oceniana. Czy studio pomagało ekipie Bend? Autorzy podkreślili, że mają dobre stosunki z Guerillą, ale Days Gone powstał w całości w ich studiu. Zespół wręcz chciał sam przenieść całą grę, bo była to dla nich dobra zabawa.

Graczom pozostaje zatem czekać na decyzję Sony. Uda się przekonać wydawcę do tego, że Days Gone 2 ma sens? Czy może opinie recenzentów znów pogrzebią wszelkie szanse na to, że poznamy dalszy ciąg fabuły, która zakończyła się… nieprawdopodobnie dobrym cliffhangerem.