Przypominające Lego drukowane belki alternatywą dla żelbetonowych

Przypominające Lego drukowane belki, drukowane belki, alternatywa belek żelbetonowych, belki konstrukcyjne

Naukowcy z hiszpańskiej Politechniki w Walencji spędzili ostatnie kilka lat, pracując nad rewolucją w architekturze. Tak powstały przypominające Lego drukowane belki.

Przypominające Lego drukowane belki

Belki żelbetowe służą jako ważne elementy konstrukcyjne budynków i mostów, a ich długość i ciężar sprawia, że są szalenie trudne do transportu i montażu. Stąd pomysł na opracowanie lepszej alternatywy, która doczekała się już patentu i wykorzystuje segmenty „przypominające klocki Lego” z wydrukowanego w 3D plastiku, które można łączyć ze sobą w celu uzyskania znacznych oszczędności masy i czasu budowy.

Zespół pracował nad tymi belkami prawie trzy lata, a teraz opracował dokładny projekt, który może wstrząsnąć światem budownictwa. System składa się z szeregu pojedynczych segmentów, które można wydrukować w 3D przy użyciu tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, a następnie zmontować na miejscu, jak klocki Lego i zabetonować w celu utworzenia belki konstrukcyjnej.

Wewnętrzna kompozycja tych poszczególnych segmentów jest inspirowana sposobem, w jaki formowane są szalenie wytrzymałe kości ludzkie. Ponoć te alternatywne belki ważą do 80 procent mniej niż standardowe belki betonowe i nie zawierają metalu, co eliminuje ryzyko korozji. Ich elastyczność projektowa zapewnia z kolei możliwość zmiany fizycznej postaci zależnie od wymogów.